Zsar Outlet Village -kauppakeskus Virolahdella 29. joulukuuta 2020. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Yle: Itärajan ostoskylä menossa kaupaksi pilkkahintaan

Konkurssipesän hoitaja pitää huutokaupan lopputulosta pettymyksenä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Itärajalla Vaalimaan raja-aseman tuntumassa sijaitseva Zsar-ostoskylä on menossa kaupaksi 70 000 euron hintaan, Yle kertoo.

Korkein tarjous saatiin pari viikkoa sitten päättyneessä nettihuutokaupassa.

– Nettihuutokaupan lopputulos on äärimmäinen pettymys. Käynnistämme silti myyntineuvottelut ostajaehdokkaan kanssa. Realiteetit on pakko tunnustaa, toteaa ostoskylän konkurssipesän hoitaja, asianajaja Matti Manner Ylelle.

Hän ei paljasta ostajaehdokkaan nimeä, koska myyntineuvottelut ovat kesken. Sen verran Manner paljastaa, että korkeimman tarjouksen tehneellä ostajaehdokkaalla on toimintaa Suomessa ja ulkomailla.

Mannerin mukaan myyminen on todennäköistä, vaikka saatu tarjous vastaa murto-osaa aikanaan kymmeniä miljoonia maksaneesta hulppeasta ostoskylästä.

Konkurssipesää hoitava Matti Manner kertoo, että konkurssipesä ja kohteen suurin velkoja sekä pantin haltija Oma Säästöpankki ovat vaikeassa raossa myyntineuvotteluissa.

– Pankilla ei ole enää haluja jatkaa kohteen ylläpitokustannusten maksamista toista vuotta peräkkäin. Kohteen kulut ovat satoja tuhansia euroja vuodessa, Manner sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)