Yhtiö menetti Venäjälle 113 konetta

Maailman suurin lentokoneiden leasing-yhtiö menetti pakotteiden vuoksi Venäjälle 113 konetta.
Muun muassa Venäjän Aeroflotin koneista iso osa on leasing-koneita. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV
Muun muassa Venäjän Aeroflotin koneista iso osa on leasing-koneita. AFP/LEHTIKUVA/KIRILL KUDRYAVTSEV

AerCap Holdings menetti lentokoneensa, kun Venäjä takavarikoi ne vastauksena lännen asettamiin Ukrainan sodan vastaisiin pakotteisiin, kertoo CNN.

Venäjän viranomaisten takavarikoimat lentokoneet ja 11 suihkumoottorit aiheuttivat AerCapille kahden miljardin dollarin nettotappion sen sijaan, että se olisi tehnyt ilman takavarikkoa 500 miljoona dollaria voittoa.

Yritys onnistui saamaan takaisin 22 matkustajakonetta ja kolme moottoria ennen kuin Venäjän viranomaiset takavarikoivat ne.

AerCap on jättänyt vakuutuskorvausvaatimuksia saadakseen koneensa takaisin, joskin osa vaateista on tehty venäläisille vakuutusyhtiöille.

Näitä vakuutuksia tukevat kuitenkin länsimaiset jälleenvakuutusyhtiöt, mutta AerCap totesi, että näiden vakuutusten mukaisten palautusten ajoitus ja määrä ovat epävarmoja.

AerCap omistaa noin 3 700 lentokonetta ja helikopteria.

Leimakirveen herkeämätön heiluttelu paljastaa Peter Dickinsonin mukaan Kremlin katalan agendan.
Korkeat kulut ja verokohtelu voivat yllättää perillisen.
Entinen pääministeri toivoo keskustelua talouspolitiikan vaihtoehdoista.
Mainos