Avaruusyhtiö SpaceX:n raketti Falcon 9 matkalla kansainväliselle avaruusasemalle. LEHTIKUVA / AFP Gregg Newton

Yhdysvallat ja Venäjä jatkavat yhteistyötä avaruudessa

Maat ovat allekirjoittaneet sopimuksen yhteisistä lennoista Kansainväliselle avaruusasemalle
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltojen avaruusjärjestö Nasa ja Venäjän avaruusjärjestö Roscosmos jatkavat yhteistyötä avaruudessa, kertoo CNN. Järjestöt ovat allekirjoittaneet sopimuksen yhteisistä lennoista kansainväliselle avaruusasemalle.

Yhdysvaltojen ja Venäjän yhteistyö avaruudessa on ollut uhattuna Venäjän hyökkäyksen alkamisesta lähtien. Nasa on ilmoittanut, että poliittiset jännitteet eivät vaikuta avaruudessa tehtävään yhteistyöhön.

Venäjä on uhannut katkaista kaiken yhteistyön Yhdysvaltojen avaruushallinnon kanssa ja vetäytyä kansainvälisen avaruusaseman toiminnasta, millä olisi merkittävä vaikutus koko aseman toiminnalle. Kansainvälinen avaruusasema on Kanadan, Euroopan, Japanin, Venäjän ja Yhdysvaltojen yhteishanke.

Nyt allekirjoitetun sopimuksen mukaan Yhdysvallat ja Venäjä saavat kumpikin paikkoja toistensa miehitetyiltä avaruuslennoilta, joiden kohteena on kansainvälinen avaruusasema. Maiden välillä on ollut vastaavanlainen sopimus aiemminkin.

Nasan mukaan sopimus on erittäin tärkeä aseman turvallisuuden ja huoltovarmuuden kannalta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)