Kuva 9-vuotiaasta Oksanasta hiusten leikkauksen jälkeen. Twitter / @Gerashchenko_en

Yhdeksänvuotiaan Oksanan pitkät hiukset leikataan videolla – niillä saatiin sotilaalle kypärä

Vapaaehtoiset myivät tytön hiukset 5 300 hryvnialla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan sisäministerin avustaja Anton Herashchenko on jakanut Twitterissä videon 9-vuotiaasta Oksanasta, joka lahjoitti hiuksensa hyväntekeväisyyteen.

– Yhdeksänvuotias Oksana leikkasi 70 cm kauniista hiuksistaan myydäkseen ne ja ostaakseen taktisen kypärän Bahmutissa taistelevalle sotilaalle. Hän on varmasti pelastanut jonkun hengen, Herashchenko kertoo Twitterissä.

Vapaaehtoiset myivät Oksanan hiukset 5 300 hryvnialla. Niillä ostettiin kypärä ukrainalaiselle sotilaalle. Oksanan äiti kertoo, että tytär oli vaatinut hiusten leikkaamista kahden kuukauden ajan. Tyttären hiuksia ei ollut ennen leikattu kokonaan.

– En pelkää, uudet hiukset kasvavat takaisin. Haluan auttaa sotilaitamme voittamaan ja palaamaan nopeammin koteihinsa. Tällä tavalla autan Ukrainaa, Oksana sanoo videolla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)