Vuosien paine laukeaa: Venäläinen tietoturvayhtiö sai lähtöpassit USA:sta

Kaspersky Labia on epäilty ja syytetty yhteistyöstä tiedustelun kanssa jo vuosikymmenen ajan.
Kaspersky Labin työntekijöitä vuonna 2014. / ALEXXSUN / WIKIMEDIA COMMONS
Kaspersky Labin työntekijöitä vuonna 2014. / ALEXXSUN / WIKIMEDIA COMMONS

Venäläinen tietoturvayhtiö Kaspersky Lab joutuu lopettamaan liiketoimintansa Yhdysvalloissa. Yhtiö ilmoitti ratkaisusta tiistaina. Päätös johtuu siitä, että Yhdysvaltojen kauppaministeriö määräsi kesäkuussa Kasperskyn lopettamaan tuotteidensa myynnin 20. heinäkuuta mennessä. Kaspersky ilmoitti aikaisemmin aikovansa haastaa päätöksen oikeusasteissa. Mahdollisesta riitauttamisesta ei ole kuitenkaan ajantasaista tietoa siltä ajalta, kun yhtiö ilmoitti lopettavansa Yhdysvalloissa.

Kesäkuussa Yhdysvaltojen pakotevalvontaviranomainen OFAC määräsi pakotteiden kohteeksi kaksitoista Kasperskyn johtajaa ja johtoryhmän jäsentä. Se ei kuitenkaan määrännyt pakotteita firmalle nimensä antanutta perustaja-toimitusjohtaja Eugene (ent. Jevgeni) Kasperskya kohtaan. Tuolloin Kaspersky Lab ilmoitti tuoreeltaan, etteivät pakotteet vaikuttaisi liiketoimintaan, sillä Yhdysvallat ei määrännyt yhtiötä kohtaan pakotteita.

Kasperskyn henkilöstö Yhdysvalloissa menettää työnsä. Yhtiö ei ole kertonut, kuinka montaa ihmistä liiketoiminnan lopettaminen koskee, mutta asiantuntijoiden mukaan heitä tuskin on juuri enempää kuin viitisenkymmentä.

Kapserskyn henkilöstö sai ilmeisesti tietää asiasta sen vuodettua julki viestipalvelu X:ssa aiemmin heinäkuussa.

Vuonna 1997 perustettu Kaspersky on toiminut Yhdysvalloissa vuodesta 2005. Yhtiöön on kohdistunut kansainvälistä painetta jo pitkään, ja sitä on epäilty erilaisista yhteistyön muodosta Venäjän tiedustelupalvelujen kanssa jo paljon ennen kuin Venäjä aloitti täysmittaisen hyökkäyksen Ukrainaan talvella 2022. Esimerkiksi vuonna 2017 Yhdysvaltojen kansallisen turvallisuuden virasto NSA päätteli, että sen salaisia kybertyökaluja oli päätynyt Venäjän tiedustelun haltuun. Huolimaton NSA:n työntekijä oli vienyt töitä kotiin ja käyttänyt kotikoneellaan Kasperskyn virustorjuntaohjelmaa. Virustorjuntaohjelma on reagoinut haavoittuvuuksia ja muita haittaohjelman kaltaisia ominaisuuksia sisältäviin työkaluihin, ja kopioinut niitä omiin tietokantoihinsa.

Tämä on sinänsä normaalia virustorjuntaohjelman toimintaa: tällä tavalla ohjelmistot rakentavat ”kirjastoa”, jolla ne pystyvät suojaamaan muita käyttäjiä ajantasaisesti ja reagoimaan uusiin uhkiin. Mutta yksityisen yrityksen ei lähtökohtaisesti odoteta jakavan liiketoimintatietojaan valtiolliselle tiedustelulle.

Toisaalta Kasperskyn omakaan asema Venäjällä ei ole ollut pelkästään yksinkertainen: loppuvuodesta 2016 sen tietoverkkorikosten torjuntaan erikoistuneen yksikön päällikkö Ruslan Stojanov vangittiin epäiltynä maanpetoksesta yhdessä Venäjän sisäisen tiedustelun FSB:n tietoturvayksikön pikkupomon kanssa. Stojanov tuomittiin 14 vuoden vankeuteen maanpetoksesta, sillä perusteella että hän oli pitänyt yhteyttä vieraan valtion tiedusteluun ja auttanut sitä. Vähäisten julkisesti saatavilla olevien tietojen perusteella oli Yhdysvaltojen liittovaltion poliisin FBI:n avustamisesta hämäräperäisen venäläisen nettiyrittäjän sotkujen selvittämiseksi.

Osa kansainvälisistä hankaluuksista liittyy Kaspersky Labin perustajaan. Jevgeni Kaspersky oli matemaattisesti lahjakas nuori, joka hyväksyttiin 1980-luvulla Neuvostoliiton turvallisuuspalvelu KGB:n viisivuotiseen tekniikan koulutusohjelmaan. Vuodesta 1987 vuoteen 1991 hän työskenteli KGB:n ohjelmistoinsinöörinä, ja Neuvostoliiton lakattua olemasta keskittyi virustorjuntatuotteiden kehittämiseen.

Poimintoja videosisällöistämme

Eugene Kasperskya on syytetty muun muassa siitä, että hänen saunaporukkaansa on kuulunut runsaasti Venäjän eri tiedustelupalveluiden työntekijöitä. Hänen on jo vuonna 2015 syytetty antavan satojen miljoonien asiakkaidensa datat Venäjän tiedustelun käyttöön. Kaspersky jaksoi pitkään kiistää syytökset. Saunaporukassa on oltu ystävinä.

Yhteydet poliisiin ja tiedusteluun eivät ole tietoturva-alalla tavattomia. Sama koskee alan yrityksiä kaikkialla maailmassa. Mutta myös monessa valtiossa laki velvoittaa yksityiset yritykset avustamaan viranomaisia. Eroa on toimintakulttuureissa, laajuudessa ja lakien noudattamisen valvonnassa.

Kun Venäjä aloitti täysimittaisen hyökkäyksen Ukrainaan, osa Kasperskyn Venäjällä työskennelleistä asiantuntijoista ilmaisi halunsa lähteä pois maasta. Nimettömänä amerikkalaiselle Motherboard-julkaisulle puhuneet kasperskylaiset kertoivat, että toimitusjohtaja Eugene Kaspersky oli kehottanut heitä irtisanoutumaan. Kaspersky oli sanonut että jos kapteeni pysyy aluksella myrskyssä, niin miehistön kuuluu tehdä samoin. Ainakin viisi tietoturva-asiantuntijaa lähti.

Yhdysvaltojen kauppaministeriön mukaan Kasperskyn tuotteilla on kansainvälisesti yli 400 miljoonaa käyttäjää. Heillä on noin 270 000 yritysasiakasta yli 200 maailman valtiossa. Euroopassa Kasperskylla on toimistot Britanniassa ja Saksassa.

 

 

Duuman jäsenen mukaan Suomi uhkaa Venäjää sapelinkalistelulla.
Kansanedustaja varoittaa Venäjän voivan hyödyntää keskustelua lännen eripuraisuudesta.
Venäjän vuositason inflaatio oli huhtikuussa 5,7 prosenttia.
Mainos