Hamasin aloittama sota Israelia vastaan voi muuttaa lähitulevaisuudessa koko alueen voimatasapainoa.
Venäjä on pyrkinyt pitämään viime vuosina toimivat kahdenväliset suhteet Israeliin, joka on puolestaan säilyttänyt suhteellisen puolueettoman linjan Ukrainan sodan suhteen. Israel tarvitsee Kremlin yhteistyötä Syyrian tilanteeseen liittyen ja lähialueensa turvaamiseksi.
Aiemman asetelman muuttumisesta saatiin selkeä viesti viime perjantaina, jolloin Venäjän presidentti Vladimir Putin vertasi Gazan saartoa Leningradin piiritykseen vuosina 1941–1944. Saarrossa kuoli yli miljoona ihmistä. Putin painotti Kirgisian vierailunsa yhteydessä, ettei Israelin toimia voi hyväksyä.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on kuvaillut Wall Street Journal -lehden mukaan maansa suhdetta Kremliin ”monimutkaiseksi”. Netanjahu piti yhteyttä Venäjän presidenttiin Ukrainan sodan alkamisen jälkeenkin ja kieltäytyi lähettämästä Ukrainalle ilmatorjuntajärjestelmiä ja muuta sotilasapua.
Putin on yksi viimeisistä suurvaltajohtajista, jotka soittivat Israelin pääministerille ilmaistakseen osanottonsa Hamasin yllätyshyökkäyksessä menehtyneiden puolesta.
Hyytävän hiljaisuuden katsotaan osoittavan, että Kremlin ja Israelin suhde on muuttunut merkittävästi. Venäjä asettuu Iranin ohella muun muassa Qatarin, Saudi-Arabian ja muiden Israeliin vihamielisesti suhtautuvien maiden leiriin.
Uusi geopoliittinen laskelma
Tulanen yliopiston kansainvälisen politiikan professori Christopher Fettweis uskoo Venäjän tiivistävän suhdettaan Iraniin yhä selvemmin.
Taustalla voi olla geopoliittinen laskelma siitä, että linja mahdollisesti tarjoaa Lähi-idän alueella vaihtoehtoja suuremmat palkkiot. Israel on saanut iskun jälkeen näyttävästi tukea Britannialta ja Yhdysvalloilta, joka lähetti Välimeren itäosiin kaksi lentotukialusosastoa.
– Käänne on mielenkiintoinen, Fettweis sanoo Verkkouutisille.
Professorin mukaan Benjamin Netanjahu on saanut huomata, ettei Vladimir Putinin kaltainen ”narsistinen tyranni” ole välttämättä kovin luotettava ystävä. Putinin voi katsoa hylänneen Netanjahun hädän hetkellä.
– Putinin huomio on toisaalta muualla, joten hän ei voi tehdä asialle oikein mitään, Christopher Fettweis toteaa.
Hän toivoo Israelin toimivan vastatoimissaan maltillisesti ja huomioivan myös siviiliuhrit.
– Israel selvästi haluaa muuttaa tilanteen, jotta mitään tällaista ei tapahtuisi enää tulevaisuudessa. Ja heillä on siihen oikeus, mutta asian suhteen ei pitäisi kiirehtiä. Gazalaiset eivät ole menossa mihinkään, Fettweis sanoo.
Muokattu 17.10.2023 klo 14.23: Lisätty tieto Kremlin tiedotteesta 17.10., jonka mukaan Vladimir Putin välitti osanottonsa Israelille.