Viron puolustusministeri IL:lle: Itämeri on Naton sisämeri

Suomen ja Viron puolustusministerit ovat sopineet rannikkopuolustuksen yhdistämisestä.
Yhdysvaltalainen ohjushävittäjä USS Arleigh Burke (DDG-51) Hernesaaren laiturissa Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Yhdysvaltalainen ohjushävittäjä USS Arleigh Burke (DDG-51) Hernesaaren laiturissa Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Suomen ja Viron ohjuspuolustuksen integroiminen mahdollistaa Suomenlahden sulkemisen venäläisiltä sota-aluksilta, kertoo Viron puolustusministeri Hanno Pevkur.

– Itämeri on Naton sisämeri, kun Suomi ja Ruotsi ovat päässeet Natoon. Tilanne muuttuu siihen verrattuna, millainen se on tänään, Pevkur sanoo Iltalehdelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Maiden puolustusministerit ovat sopineet siitä, että Naton jäseninä Viro ja Suomi integroivat muun muassa rannikkopuolustuksensa.

– Meidän täytyy integroida rannikkopuolustuksemme. Viron ja Suomen ohjuksien kantama on pidempi kuin Suomenlahden leveys.

– Se tarkoittaa sitä, että yhdistämme ohjuspuolustuksemme ja jaamme toisillemme kaikki tietomme, Hanno Pevkur sanoo.

Puolustusteollisuudessa voidaan kansanedustajan mukaan nähdä uusi Nokia-ilmiö.
Viro on valmis keskustelemaan joukkojen lähettämisestä Persianlahdelle.
Kansanedustajan mukaan osallistuminen liittokunnan operaatioihin osoittaa sitoutumista yhteiseen puolustukseen.
Mainos