Viron presidentti Alar Karis vieraili keskiviikkona Ukrainan pääkaupunki Kiovassa yhdessä muiden Baltian maiden ja Puolan presidenttien kanssa. Hän kuvaa näkemäänsä järkyttäväksi.
Asiasta uutisoi Viron yleisradioyhtiö ERR.
– Se, mitä näimme, oli todella kauheaa: rakennukset ovat tuhoutuneita ja jotkut yrittävät edelleen elää niissä – rakennuksissa, jotka ovat vaarassa romahtaa, Karis kuvailee.
– Ihmiset etsivät edelleen ruumiita rakennuksista, kun lapset leikkivät raunioissa. Tämä oli näky, jota kukaan ei halunnut nähdä.
Karisin mukaan vierailun tarkoitus oli selvittää, millaista sotilaallista ja humanitaarista apua Ukraina tarvitsee, jotta sota päättyisi nopeasti.
– Diplomatia ei ole johtanut kovin suureen etenemiseen. Siksi mahdollisuus siihen, että Ukrainaa tukemalla sota saadaan päättymään nopeasti, säilyy, Karis kertoo.
Viron presidentin viimeisin vierailu Kiovaan oli kaksi päivää ennen Venäjän hyökkäystä. Hänen mukaansa Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi oli silloin huolestuneemman oloinen kuin nyt.
– Kukaan ei tiennyt, mitä tapahtuisi, tai kuinka, tai missä, koska silloin Zelenskyi ei olisi voinut arvatakaan, että sota laajenisi Kiovan rajoille asti, Karis sanoo.
Streets of #Borodianka, where evil has left its mark of deadly destruction. I feel deeply the horror of crimes the #RussianArmy has committed against the people of #Ukraine. Killing and torture, using illegal weapons, brutal war crimes will not go unpunished. pic.twitter.com/3tATgxILYI
— Alar Karis (@AlarKaris) April 13, 2022