Ville Valkonen: Työssäkäyvien palkkapusseja ei pidä rokottaa

Kansanedustajan mukaan viiden prosentin menoleikkaus ei romuta hyvinvointivaltiota.
Ihmisiä kaupungilla Helsingissä. LEHTIKUVA / JADE SILPO
Ihmisiä kaupungilla Helsingissä. LEHTIKUVA / JADE SILPO
Ihmisiä kaupungilla Helsingissä. LEHTIKUVA / JADE SILPO
Ihmisiä kaupungilla Helsingissä. LEHTIKUVA / JADE SILPO

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen pitää vasemmisto-opposition voimakkaita reaktioita kokoomuksen velkajarruohjelmaan odotettuina.

Valkosen mukaan asia-argumentit ovat oppositiolta loppuneet. Kun omat keinot loistavat poissaolollaan, paikataan tätä ontolla retoriikalla ”rikkaiden noutopöydistä”.

– Kokoomus on nyt ensimmäisenä kaikista puolueista rohkeasti kertonut, mistä me olemme valmiita säästämään ja miten velkajarrun ehdot täytetään. Kokoomus uskaltaa laittaa valtion menoja tärkeysjärjestykseen, emmekä maksata velkaantumista työssäkäyvien palkkapusseista. Nyt odotamme, että muut puolueet seuraavat esimerkkiä ja paljastavat omat vaihtoehtonsa, Valkonen sanoo tiedotteessa.

Hän piikittää oppositiota siitä, että Suomen velkaantuminen ei taitu haukkumalla ainoaa puoluetta, joka on esittänyt uskottavan vaihtoehdon talouden korjaamiseksi.

– Huolipuhe Suomen velkaantumisesta, palveluista ja ihmisten arjesta on tyhjää niin kauan, kun omat keinot pidetään ihmisiltä pimennossa.

Valkosen mukaan SDP:n puheet ”raharikkaiden noutopöydästä” herättävät lähinnä hämmennystä. Hän muistuttaa, että pieni osa suomalaisista maksaa valtaosan veroista ja että Suomessa on todella korkea verotus erityisesti suurituloisille.

– Vaikuttaa siltä, että asia-argumentit ovat loppuneet. Omat keinot loistavat poissaolollaan. Niitä odotellaan.

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar veisteli kokoomuksen leikkauslistan tarkoittavan hyvinvointivaltion alasajoa.

– Kokoomuksen velkajarruohjelmassa leikattaisiin menoista viisi prosenttia. Viisi prosenttia julkisista menoista ei tarkoita hyvinvointivaltion alasajoa, aivan absurdi väite. Jäljelle jää 95 prosenttia ja senkin jälkeen Suomella on yhä edelleen maailman suurimpiin kuuluva julkinen sektori, Ville Valkonen toteaa.

SDP:n puheenjohtajan mukaan talouden tasapainottamista ei voi tehdä pelkillä leikkauksilla.
Ministerin mukaan julkista taloutta voidaan tasapainottaa ilman veronkorotuksia.
Kokoomusedustajien mukaan kaikkien puolueiden tulisi kertoa, millä keinoilla ne toteuttaisivat ensi vaalikauden miljardien sopeutukset.
Mainos