Video näyttää ”kilpikonnatankin” tuhon rintamalla

Metallilevyistä tehty rakennelma ei onnistunut suojaamaan vaunua.
Kilpikonnatankki. Kuvakaappaus videolta/X
Kilpikonnatankki. Kuvakaappaus videolta/X

Ukrainan asevoimien 93. mekanisoitu prikaati on julkaissut videon Venäjän ”kilpikonnatankin” tuhoamisesta.

Videon viestipalvelu X:ssä jakanut amerikkalainen sotilasasiantuntija Rob Lee kertoo vaunun tuhoamisen olleen osa laajempaa puolustustaistelua. Hänen mukaansa taistelussa vaunuja tuhottiin panssarintorjuntaohjusten ja lennokki-iskujen yhdistelmillä.

Hyökkääjä on rakentanut kilpikonnaa tai hökkeliä muistuttavia panssaroituja ajoneuvoja kiinnittämää erilaisia suojarakenteita vaunun päälle siten, että vain tankin keula on jätetty avoimeksi.

Ohuesta metallilevystä rakennettu suojakuori ei torju panssarintorjuntaohjuksia, mutta se saattaa lisätä vaunun mahdollisuuksia selviytyä lennokkien iskuista.

”Kilpikonnatankkeja” voi varustaa esimerkiksi lennokkien häirintään soveltuvilla laitteilla, milloin ne voivat tarjota suojaa muille vaunuille.

Hyökkääjä pyrkii häiritsemään raja-alueiden ruokahuoltoa.
Ulkoministerin mukaan aika ei ole vielä kypsä keskusteluille venäläisten poliitikkojen kanssa.
Ukrainan droonit aiheuttavat tuhoa hyökkääjän selustassa.
Mainos