Venäläiset komentajat esittävät rutiininomaisesti vääriä väitteitä vallatuista alueista Ukrainassa saadakseen palkintoja ja henkilökohtaisia bonuksia.
Nyt Venäjän maavoimien kerrotaan kuitenkin tehostavan toimiaan paljastaakseen tapauksia, joissa Ukrainan taistelukentän etulinja on ”maalattu omakätisesti kartan päälle”.
Venäläinen sotabloggaaja Romanov korostaa, kuinka tämä käytäntö aiheuttaa valtavia miestappioita venäläisille.
Joillakin komentajilla on käytössään kaksi karttaa – ensimmäiseen on merkitty todellinen etulinja ja toiseen imartelevampi ”kartan päälle maalattu” versio esimiehille näytettäväksi.
– Esimiehet suorittavat säännöllisesti tarkastuksia (etulinjassa). Joissakin paikoissa (kuten Kupjanskin sektorilla) tämä on puhtaasti muodollista, Romanov kertoo.
– Joissakin paikoissa (nimittäin Konstjantynivkan sektorilla) tarkastajat todella menivät etulinjaan. Tämän seurauksena havaittiin ristiriita todellisen ja ilmoitetun etulinjan välillä – jopa 17 kilometrin syvyyteen asti.
Hän kertoo paikallisten komentajien lähettäneen tämän tiedon perusteella 40 sotilasta – mukaan lukien miehittämättömien ilma-alusten lennättäjät – hyökkäykseen ”kartan päälle maalatulle” alueelle.
– Kaikki 40 ihmistä olivat poissa kahden tunnin kuluessa.
Komentajat muuntelevat etulinjaa kartalla suotuisammaksi myös silloin, kun yksittäiset sotilaat onnistuvat soluttautumaan ukrainalaisten asemiin.
– Tästä ilmoitetaan ylemmille tahoille, jotka tavalliseen tapaansa merkitsevät karttaan koko kyseisen alueen hallinnassaan olevaksi.
– Monilla komentopaikoilla on kaksi karttaa – ensimmäinen, johon varsinainen etulinja on merkitty, ja toinen, johon etulinja on maalattu omakätisesti päälle.