Joukot yrittävät luoda uutta puskurivyöhykettä

Sumyn alueen rajalla on käyty viime viikkoina kiivaita taisteluita.
Venäjän helikoptereita Ukrainan rintamalla. / mil.ru
Venäjän helikoptereita Ukrainan rintamalla. / mil.ru

Venäjän joukot yrittävät parhaillaan luoda uutta puskurivyöhykettä Sumyn alueelle Ukrainan koillisosassa. Sumy sijaitsee rajan takana Kurskista, josta ukrainalaisjoukot pääosin vetäytyivät kevään aikana.

Alueen kuvernööri Oleh Hryhorov sanoo neljän rajakylän olevan hyökkäysten vuoksi kiistanalaisella harmaalla alueella.

– Vihollinen yrittää tällä hetkellä rajata puskurivyöhykettä alueellamme, mutta ei ole saavuttanut asian suhteen merkittävää menestystä, Hryhorov sanoi Telegraph-lehden mukaan.

Venäjän asevoimat on yrittänyt edetä jo kuukausien ajan rajan yli Kurskista. Alueen asutuskeskukset ovat joutuneet kiivaiden ilmahyökkäysten kohteeksi.

Ukrainalaisen Deepstate-sivuston tilannekatsauksen perusteella noin 52 neliökilometriä Sumyn alueesta lukeutuu tällä hetkellä harmaaseen alueeseen.

Venäjän ja Pohjois-Korean valtionmedioissa kerrottiin alkuviikosta ensi kertaa avoimesti maiden sotilaallisesta yhteistyöstä Kurskin alueella. Kremlistä kiiteltiin pohjoiskorealaisten sotilaiden osallistumista operaatioon.

Kiistanalainen vyöhyke Sumyssa on merkitty karttaan harmaalla. / deepstatemap.live
Kun venäläinen päätti antautua ukrainalaisille Pokrovskissa, yritti omat surmata hänet droonilla.
Puolustaja on nyt vahvempi kuin sodan alussa ja Venäjä saa tuntea aloittamansa sodan seuraukset, sanoo Oleksandr Syrskyi.
Miespulan vuoksi kymmeniä droonien lennättäjiä on siirretty taisteluyksiköihin.
Mainos