Venäjän yhä ärhäkkäämpi retoriikka Baltian maita, Puolaa ja Suomea kohtaan liittyy mahdollisesti Viron ja Latvian lähestyviin parlamenttivaaleihin, asiantuntijat arvioivat ERR:lle. Venäjä on viime aikoina muun muassa väittänyt Baltian maiden valmistautuvan venäjänkielisen väestön joukkokarkotuksiin sekä syyttänyt niitä Ukrainan drooni-iskujen sallimisesta alueeltaan.
Venäjän on myös spekuloitu valmistelevan provokaatiota Baltian tai Puolan suunnalla. Viron sotilastiedustelu totesi kuitenkin perjantaina, ettei mikään viittaa Venäjän valmistelevan sotilaallista hyökkäystä lähitulevaisuudessa. Viron ulkoministeri Margus Tsahknan mukaan Kreml ei kykene aloittamaan uutta sotaa, mutta toisenlaisia provokaatioita on odotettavissa, ovathan ne ”tuttua tarinaa”.
Asiantuntija näkee selvän selityksen kiihtyneelle informaatiosodankäynnille. Viron puolustusministeriön ex-virkamies Meelis Oidsalu toteaa Latvian ja Viron parlamenttivaalien lähestyvän. Maissa on merkittävät venäläisvähemmistöt, hän huomauttaa, joten Venäjä valitsee sanallisten hyökkäystensä kohteet myös vaaleja silmällä pitäen.
Latvian parlamenttivaalit pidetään vielä tämän vuoden aikana, Viron taas viimeistään ensi vuoden maaliskuussa.
Viron ulkominsiteriön entinen valtiosihteeri Rainer Saks taas uskoo Venäjän pyrkivän uhkailullaan heikentämään niin Yhdysvaltojen ja Euroopan välejä kuin eurooppalaisten tukea Ukrainalle. Tosiasiassa Venäjä ei tällä hetkellä ole sotilaallinen uhka Baltialle tai muulle Euroopalle, Saks sanoo.
Viron sotilastiedustelun päällikkö Ants Kiviselg kehotti perjantaina suhtautumaan spekulaatioihin Venäjän mahdollisesta eskalaatiosta Euroopassa informaatiosodankäyntinä.
LUE MYÖS:
Viron tiedustelu: Venäjä ei valmistele iskua Baltiaan lähiaikoina