Venäjän Marija Zaharova HS:lle: Helsingin konferenssi vastenmielinen

Yksi heinäkuussa järjestettävän konferenssin puhujista on Volodymyr Zelenskyi.
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön parlamentaarisen yleiskokouksen lippu. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN
Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön parlamentaarisen yleiskokouksen lippu. LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN

Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Marija Zaharova kommentoi Helsingin Sanomille heinäkuun lopulla Helsingissä järjestettävää Etyj-konferenssia vähättelevään sävyyn.

Zaharova luonnehti konferenssin puhujavalintoja ”vastenmielisiksi”. Yhdeksi puhujaksi on nimetty Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tämän vuoden konferenssiin on tulossa osallistujia 68 maasta. Venäjä aikoo osallistua kokoukseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomen ulkoministeriön Etyj-puheenjohtajuussihteeristön päällikkö Jouni Laaksonen kertoo Helsingin Sanomille, että Venäjältä on tulossa kaksi edustajaa ja Valko-Venäjältä kolme.

Venäjän edustajat ovat suurlähettilästasoa alempaa diplomaattikuntaa.

Helsinki+50 -konferenssi kunnioittaa vuonna 1975 järjestetyn Helsingin ETYK-kokouksen perintöä.

Venäläiset poliitikot parahtivat odotetusti terrorismista.
Asiantuntijan mukaan droonien muuttunut käyttö ei vielä ratkaise sotaa.
Mainos