Venäjän kenraalilta karu kommentti – ”Tappiot eivät ole ongelma”

Uuden liikekannallepanon sanotaan olevan täysin mahdollinen.
Venäjän sotilashelikoptreita hautausmaan lähellä Taganrogissa Rostovin alueella. LEHTIKUVA/AFP/STRINGER
Venäjän sotilashelikoptreita hautausmaan lähellä Taganrogissa Rostovin alueella. LEHTIKUVA/AFP/STRINGER

Venäläisen kenraalin mukaan uusi liikekannallepano on täysin mahdollinen, eikä tappiot Ukrainan rintamalla ole huolenaihe.

Venäläinen toimittaja Dmitri Kolezev on julkaissut Telegram-kanavallaan nimettömänä puhuneen, väitetysti aktiivipalveluksessa olevan venäläisen kenraalin haastattelun.

Sotaa seuraava amerikkalainen Institute for the Study of War (ISW) -ajatushautomo viittaa uutiseen tilannekatsauksessaan.

Julkisuudessa on pohdittu Kremlin ja Venäjän asevoimien vaihtoehtoja Ukrainan rintamatilanteen muuttamiseksi edukseen. Vaihtoehdoiksi on nostettu muun muassa uusi liikekannallepano, ydinaseiden käyttö ja eskalaatio Euroopan maita vastaan.

Nimettömänä esiintyvän venäläiskenraalin mukaan eskalaatio Euroopan maita vastaan ja erityisesti ydinaseiden käyttö ovat ”täyttä fantasia, jolla ei ole teknistä tai fyysistä perustaa”.

– Tällaista sotilaallis-taloudellista kykyä ei ole, hän sanoo.

– Liikekannallepano (Itä-Ukrainan) Donbasin valtaamiseksi on kuitenkin täysin mahdollista, joko salaa tai virallisesti julistettuna.

Kenraali huomauttaa, että Kreml asettaa Donbasin valtauksen etusijalle kaikkien muiden tavoitteiden edelle.

Poimintoja videosisällöistämme

Hän väittää, että Kremlin tiedottajan Dmitri Peskovin lausunto Venäjän ”erikoisoperaation” (Kremlin käyttää termiä viitatessaan hyökkäyssotaansa Ukrainassa) muuttumisesta ”oikeaksi sodaksi” on yritys valmistella Venäjän väestöä mahdolliseen mobilisaatioon lähitulevaisuudessa.

– En usko, että tämä lausunto oli vahinko, koska mobilisaation julistaminen on mahdollista juuri sodan, ei ”erikoisoperaation” aikana. Yleisen mobilisaation julistaminen edellyttää sotatilalain julistamista, ja tämä on mahdollista vain silloin, kun käydään sotaa valtion puolustamiseksi ulkoiselta uhalta, kenraali sanoo.

– Peskov mainitsi myös länsimaiden uhat. Tämä on todennäköisesti ensimmäinen askel mobilisaatioon valmistautumisessa ja yleisön reaktion testaamisessa.

Kenraali korostaa, että rajuja tappioita kärsineet Venäjän joukot tarvitsevat nopeasti lisää sotilaita rintamalle.

– Tärkeintä tässä eivät ole tankit ja lentokoneet, vaan yksinkertaisesti rynnäkkökivääreillä varustetut rynnäkköjoukot. Eivätkä heidän univormunsa ja varusteensa ole erityisen tärkeitä. Kaikille on runsaasti suojaliivejä ja rynnäkkökiväärejä. Tarvittaessa voidaan käyttää metsästysvarusteita ja jopa siviilikäyttöön tarkoitettuja ampuma-aseita.

– Tappiot eivät varmasti ole huolenaihe. Tärkeintä on säilyttää kasvonsa. Joten tämä on täysin mahdollista.

Hyökkääjän tilanne on Ukrainan mukaan tukala.
Ukraina iski Asovanmeren rannalla sijaitsevaan öljykohteeseen. Kaksi säiliötä on tulessa, sanoo kuvernööri.
Venäjän miehittämän Krimin tilanne pahenee, kun Ukraina iskee yhä ankarammin niemimaan sähköverkkoa vastaan.
Mainos