Venäjältä paenneita halutaan rangaista veronkorotuksilla

Duuma valmistelee lakimuutoksia.
Venäläisiä maahantulijoita Mongolian rajalla 25. syyskuuta. AFP/LEHTIKUVA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR
Venäläisiä maahantulijoita Mongolian rajalla 25. syyskuuta. AFP/LEHTIKUVA/BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR

Venäjän parlamentin alahuone duuman puhemies Vjatseslav Volodin ehdottaa Venäjältä poistuneiden henkilöiden etujen poistamista ja verojen korotuksia, uutisoi Ukrainska Pravda.

Satoja tuhansia Venäjän kansalaisia pakeni maasta Vladimir Putinin ilmoitettua ”osittaisesta liikekannallepanosta” syyskuussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– On täysin selvää, miksi he pakenivat. Ne, jotka ymmärsivät tehneensä virheen, ovat jo palanneet, Volodin kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Muiden pitäisi ymmärtää, että valtaosa yhteiskunnasta ei tue heidän tekojaan – ihmiset uskovat heidän pettäneen maansa, perheensä ja ystävänsä.

Volodin viittaa kirjoituksessaan ulkomailta käsin etänä venäläisten yritysten palveluksessa työskenteleviin. Hänen mukaansa Duuma valmistelee jo lakimuutoksia asian tiimoilta.

— On oikein peruuttaa etuudet niiltä, jotka lähtivät Venäjän federaatiosta, ja ottaa käyttöön korotettu veroprosentti. Se on oikeudenmukaista, Volodin sanoo.

Venäjä karkotti Britannian diplomaatin vakoilusyytösten takia.
Öljyn hinnannousun lisäksi tärkeä tekijä on myös ruplan kurssi.
Venäjän talous jakautuu yhä selvemmin sotataloudesta hyötyviin ja markkinaehtoista kasvua hakeviin yrityksiin.
Mainos