Halinon lentotukikohta. www.x.com/Tatarigami_UA/Copernicus Sentinel

Dronekauhu leviää: Lentotukikohtia hylätään

Asiantuntijan mukaan joissakin Venäjän lentotukikohdissa rakennetaan suojarakenteita kalustolle.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjän asevoimat joutuu joko vahvistamaan lentotukikohtiensa suojarakenteita tai hylkäämään lentokenttiä droneuhan vuoksi, toteaa Tatarigami-nimimerkillä kirjoittava ukrainalainen evp-upseeri X-palvelussa.

Hänen mukaansa viimeaikaiset satelliittikuvat (Airbus Pléiades/Copernicus Sentinel) viittaavat siihen, että Venäjä rakentaa suojarakenteita joissakin lentotukikohdissaan Ukrainan 1. kesäkuuta tekemän Hämähäkinverkko-operaation jälkeen.

Näyttävässä operaatiossa Ukraina iski räjähteillä lastatuilla droneilla Venäjän lentotukikohtiin.

Tatarigami on avointen lähteiden tiedusteluun erikoistuneen Frontelligence Insight -analyysiyhtiön perustaja.

Halinon lentotukikohdassa Kurskin alueella venäläisjoukot näyttävät saaneen valmiiksi tai lähestulkoon valmiiksi noin kymmenen vahvistettua suojarakennusta maapeitteellä, 12 betonista suojarakennusta ilman maapeitettä ja kahdeksan hallimaista rakennelmaa.

– Sakyn lentotukikohdassa (miehitetyllä) Krimillä näyttää olevan valmiina ainakin 12 betonista tehtyä bunkkerimaista rakennelmaa (suojarakennusta), joita Venäjän ilmavoimat käyttää aktiivisesti. Olemme tunnistaneet sekä suihkukoneita että suurempia droneja, mukaan lukien Orion, näiden vahvistettujen suojien sisällä, Tatarigami kertoo.

Murmasnksin alueella sijaitsevassa Olenjan lentotukikohdassa ja Saratovin alueella sijaitsevassa Engels-2-lentotukikohdassa, joihin on sijoitettu Venäjän strategisia pommikoneita, ei ole havaittavissa näkyviä pyrkimyksiä lentokenttien suojan vahvistamiseksi.

– Ja viimeisenä vahvistimme jälleen kerran, että Dzhankoin lentotukikohdassa, joka sijaitsee (miehitetyllä) Krimillä lähellä tärkeää rautatielogistiikan keskuspaikkaa ja joka oli erittäin aktiivinen vuonna 2022, ei tällä hetkellä ole suihkukoneita, helikoptereita tai kuljetuslentokoneita. Toimia lentokentän suojan vahvistamiseksi ei ole myöskään havaittu, Tatarigami sanoo.

– Yhteenvetona voidaan todeta, että Venäjän joukot joutuvat sopeutumaan joko rakentamalla vahvennettuja rakenteita tai hylkäämällä haavoittuvaisia lentokenttiä niiden logistisesta kätevyydestä huolimatta. Samaan aikaan nämä toimenpiteet vaikuttavat reaktiivisilta ja niistä puuttuu koordinoitu lähestymistapa kaikkien mahdollisten kohteiden välillä.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)