Venäjän korkein oikeus on jättänyt pois kuolleeksi tai kadonneeksi ilmoitettujen kansalaisten tiedot vuoden 2025 julkisista tuomiotilastoista. Lisäksi tuomittujen sotilashenkilöstön jäsenten ja lainvalvontaviranomaisten tiedot ovat poistettu, kertoo Militarnyi.
Raportit eivät enää kerro, kuinka monta ilmoitusta kuolleista tai kadonneista on vuoden 2025 aikana jätetty. Vuonna 2024 ilmoituksia tuli korkeimmalle oikeudelle 17 500 kappaletta.
Julkisesti saatavista tilastoista ovat myös kadonneet tiedot heistä, jotka ovat muun muassa tuomittuja maanpetoksesta, sabotaasista tai Venäjän armeijan ”häpäisemisestä”.
Samaan aikaan Venäjän armeijasta ”valeuutisten” levittämisestä tuomittuja esittävä kuvaaja on säilynyt julkisena. Vuonna 2025 tuomittuja oli 90.
Vuoden alusta kesäkuuhun 2025 kestäneenä aikana venäläiset oikeusistuimet olivat saaneet yli 26 000 ilmoitusta kuolleista tai kadonneista kansalaisista. Näistä ilmoituksista noin 21 000 sisälsi maininnan Venäjän asevoimien yksiköstä.
Tuomiotilastojen salaamisen vuoksi Venäjän tappioiden seuraaminen vaikeutuu sodassa Ukrainaa vastaan.