Venäjän turvallisuuspalvelu FSB syyttää Telegramin perustajaa Pavel Durovia terrori-iskujen ja sabotaasin avustamisesta Venäjällä. Durovista on annettu kansainvälinen etsintäkuulutus.
FSB:n viestinnän mukaan VKontakten ja Telegramin perustajaa Durovia syytetään poissaolevana terrorismin avustamisesta hänen työstään viestisovelluksen parissa.
FSB:n mukaan rikosasia liittyy siihen,että Telegram on kieltäytynyt poistamasta kanavia ja botteja, jotka FSB:n mielestä liittyvät Ukrainan tiedustelupalveluiden toimintaan. Nyt Durovia vastaan nostettu syyte liittyy venäläisen median mukaan Dayvintšik -nimiseen deittipalveluun. Palvelu toimii samaan tapaan kuin Tinder ja se on saatavilla Telegramissa ja VK:ssa eli entisessä VKontaktessa. Myös VK on Durovin perustama, mutta venäläiset oligarkit valtasivat yhtiön jo 2014 ja savustivat perustajan ulos.
Taas Ukraina
Venäjän vakavien rikosten tutkintakomitea on kertonut riippumattoman Meduza-lehden mukaan tutkivansa tapausta, jossa Dayvintšikissa on värvätty nuoria tekemään sabotaaseja.
FSB mukaan viimeisimmän vuoden aikana turvallisuusjoukot ovat pidättäneet ainakin 46 alle 22-vuotiasta, jotka Ukrainan tiedustelupalvelut väittävät värvänneensä Dayvintšikin kautta. Nuoret ovat FSB:n mukaan hyökkäsivät turvallisuusjoukkojen kimppuun, sytyttäneet tulipaloja pankeissa ja energialaitoksessa sekä kavaltaneet rahaa.
Turvallisuusviranomaiset uskovat, että Ukrainan tiedustelupalvelun edustajat ovat esiintyneet naisina, ottaneet yhteyttä nuoriin venäläisiin miehiin verkossa ja lähettivät heille sitten tietojenkalastelulinkkejä tai pyytäneet heitä maksamaan elokuvalipuista, konserttilippuista ja muista lahjoista.
Tämän jälkeen henkilöt, jotka väittivät olevansa Venäjän turvallisuusviranomaisia ottivat yhteyttä nuoriin venäläisiin. He ilmoittivat nuorten tehneen siirtoja Ukrainan asevoimien tilille ja uhkasivat rikostutkinnalla jos nuoret eivät suostuisi tekemään aseellisia iskuja näennäisesti Venäjän omien turvallisuusviranomaisten käskystä.
Durovista
Telegramin perustaja Pavel Durov on ollut vastatuulessa milloin missäkin. Sananvapauden nimissä toimivan Durovin Telegram-palvelussa liikkuu paljon sellaista, mitä länsimaatkaan eivät katso hyvällä. Siksi Ranska pidätti Durovin vuonna 2024, kun tämä tavattiin Pariisista. Durov itse väitti, että länsimaiden tiedusteluviranomaiset painostivat häntä yhteistyöhön. Ranskan viranomaisten mukaan pidätys liittyi Telegramin sisältöihin, joihin lukeutuivat ranskalaisen esitutkinnan mukaan petokset, huumekauppa, järjestäytynyt rikollisuus ja terrorismin edistäminen.
Hän arvostellut ankarasti Venäjän verkkosensuuria ja kieltäytynyt johdonmukaisesti Venäjän tiedustelun toistuvista vaatimuksista luovuttaa venäläisille palvelun tietoja sen erilaisista ukrainalaisista käyttäjistä.
Durovin ei tiedetä vierailleen Venäjällä sen jälkeen, kun hän myi osuutensa VK:sta ja lähti maasta vuonna 2014. Durov hankki aluksi vuonna 2014 St. Kitts ja Nevisin kansalaisuuden, mutta on nykyään myös Arabiemiraattien ja Ranskan kansalainen.
Durovin omaisuuden arvoksi arvioidaan noin 6,6 miljardia dollaria.