Ukrainan ensimmäinen varaulkoministeri Emine Dzheppar sanoo CNN:n mukaan, että Venäjän sota Ukrainassa on vaikuttanut tuhoisasti maan uusiutuvan energian infrastruktuuriin.
Dzheppar twiittasi sunnuntaina, että 90 prosenttia Ukrainan tuulivoimainfrastruktuurista ja 40–50 prosenttia aurinkoenergiainfrastruktuurista on tuhottu.
– Venäjä terrorisoi jatkuvasti ukrainalaisia, ja on luomassa energiakriisi maahamme, Dzheppar sanoi ja pyysi länttä auttamaan suojelemaan Ukrainan ilmatilaa.
Ukrainalaisen energiakauppayhtiön TEK:n mukaan aurinko- ja tuulivoiman osuus Ukrainan energiankulutuksesta oli viime vuonna seitsemän prosenttia. Ukrainan energiaministeriö ei tällä hetkellä anna erittelyä maan energianlähteistä sensuurirajoitusten vuoksi.
Ukrainan viranomaiset uskovat, että Venäjän maanlaajuiset lennokki- ja risteilyohjushyökkäykset suunnitellaan kohdentumaan Ukrainan infrastruktuurin talven lähestyessä. Venäjän joukot ovat vaikuttaneet suoraan ukrainalaisten kykyyn saada sähköä, vettä ja käyttää Internetiä iskemällä voimaloihin, sähköasemiin, muuntajiin ja putkistoihin.
Presidentin kansliapäällikön Kyrylo Tymoshenkon mukaan pelkästään viime lauantaina yli 1,5 miljoonaa ukrainalaista oli ilman sähköä.