Italialainen sisustuslehti ELLE Decor nosti hiljattain esiin, että tietyt vanhat lautaset Wedgwood-keramiikasta osterilautasiin voivat olla keräilijöille pienen omaisuuden arvoisia.
Vuosia kaapissa seissyt käyttöastia saattaa siis olla yllättävän arvokas. Suomessa aarteet löytyvät tutummilta nimiltä: Arabia, Iittala ja Nuutajärvi. Kalleimmista maksetaan satoja, joskus tuhansia euroja.
Oiva Toikan käsintehdyt lasilinnut ovat tällä hetkellä kysytyimpiä keräilykohteita. Kotiliesi-lehden haastatteleman Hagelstam & Co:n intendentti Tero Metsärinnan mukaan halutuimmista maksetaan tuhansia euroja.
Vanhimmat, vuosina 1972–1978 valmistetut jalattomat Sieppo-linnut maksavat noin 500–600 euroa, ja kallein asiantuntijan näkemä Sieppo oli noin 3 500 euroa.
Isot petolinnut – pöllöt, haukat ja kotkat – ovat haluttuja, ja vanhimmat yksilöt liikkuvat 500–1 500 eurossa. Juuri tällaiset esineet ovat voineet seistä hyllyllä vuosikymmeniä huomaamatta.
Markoilla ostettu, nyt satojen eurojen arvoinen
Myös vanha lasimaljakko voi yllättää. Seuran mukaan Tapio Wirkkalan, Kaj Franckin, Timo Sarpanevan ja Gunnel Nymanin suunnittelemista maljakoista maksetaan korkeita hintoja.
Vuosikymmeniä käytössä olleesta Nuutajärven tai Iittalan maljakosta voi saada satoja tai jopa tuhansia euroja.
Eräänä esimerkkinä ovat Helena Tynellin aurinkopullot, joita ostettiin aikoinaan osuuskaupasta muutamalla markalla, mutta nyt isoimmista pyydetään useita satoja euroja.
Keräilijöitä kiinnostavat lisäksi vanhat Arabian kahvikupit. Halutuimpia ovat harvinaiset Pop- ja Armi-sarjan kupit. Arvoa on arkisemmissakin astioissa: esimerkiksi Esteri Tomulan suunnittelemat Arabian Botanica-seinälautaset käyvät kaupaksi noin 20–60 eurolla ja Finel-emalikattilat kunnosta riippuen 50–150 eurolla.
Mitä harvinaisempi ja paremmassa kunnossa esine on, sitä korkeampi hinta.
Näin tarkistat, onko kaapissasi aarre
Käännä esine ympäri ja katso merkinnät. Suunnittelijan signeeraus tai tehtaan leima nostaa arvoa. Signeeraus kertoo myös, että esine on ollut valmistuessaan ensiluokkainen.
Kunto ratkaisee paljon: ehjä ja vähän käytetty esine on selvästi arvokkaampi kuin kulunut.
Vertailuhintoja kannattaa katsoa huutokauppakamareista kuten Hagelstam tai Bukowski sekä Huuto.netistä. Huutokaupoista näkee, mistä esineistä juuri nyt maksetaan.
LUE MYÖS:
Tarkista lompakkosi: Tämä kolikko voi olla 2000 euron arvoinen (VU 14.5.2026)
Asiantuntija paljastaa: Nämä eurokolikot ovat keräilijöille arvokkaita (VU 29.5.2026)