Valtionmedian outo väite: Ostoskeskuksessa ei ollut naisia

Venäjän propagandatelevisio yritti keksiä selitystä iskulle ostoskeskukseen.
Amstor-ostoskeskuksen raivaustöitä Krementšukissa Pultavan alueella 28. kesäkuuta 2022. LEHTIKUVA / AFP Genya Savilov
Amstor-ostoskeskuksen raivaustöitä Krementšukissa Pultavan alueella 28. kesäkuuta 2022. LEHTIKUVA / AFP Genya Savilov

Venäjän ykköskanavan propagandisti Vladimir Solovjov piti ihmeellisenä, ettei ukrainalaisen Krementšukin Amstor-ostoskeskukseen tehdystä ohjusiskusta otetuissa kuvissa näkynyt hänen mukaansa paljoa naisia. Venäläisten ohjusiskussa täpötäyteen ostoskeskukseen kuoli ainakin 18 siviiliä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meidän pitäisi odottaa virallista lausuntoa, mutta mahdollisesti Ukrainan asevoimat oli käyttänyt tätä paikkaa jo kauan. Kuvissa on hyvin vähän naisia jostain syystä, päätteli Solovjov.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Aiemmin Venäjä perusteli 20. maaliskuuta Kiovan Retroville-ostoskeskuksen tuhoamista ohjusiskulla sillä, että helmikuun lopussa sosiaaliseen mediaan otetussa kuvassa näkyi Ukrainan armeijan aseneuvoja pysäköitynä ostoskeskuksen läheisyyteen. Näin Venäjä sai väitettyä, että ostoskeskus oli Ukrainan armeijan käytössä ja siten legitiimi kohde.

Venäjä ei ole saavuttanut sotilaallista voittoa Ukrainassa. Europarlamentaarikon mukaan se voi silti onnistua tavoitteessaan.
Samat tahot on aiemmin yhdistetty Novitshok-hermomyrkyn kehittämiseen ja käyttöön.
Alkuperäisen suunnitelman mukaista vahvaa pääiskua ei koskaan toteutettu.
Mainos