Vaihtotase oli ylijäämäinen syyskuussa

Maksutaseen mukaisen tavaraviennin arvo kasvoi 12 prosenttia vuodentakaisesta.
Tavaratuonnin arvo kasvoi 19 prosenttia vuodentakaisesta 7,3 miljardiin euroon. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Tavaratuonnin arvo kasvoi 19 prosenttia vuodentakaisesta 7,3 miljardiin euroon. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Tilastokeskuksen mukaan vaihtotase oli syyskuussa 0,4 miljardia euroa ylijäämäinen. Vaihtotaseen 12 kuukauden liukuva summa sen sijaan oli 9,5 miljardia euroa alijäämäinen.

Vaihtotaseen alaeristä maksutaseen mukainen kauppatase oli 0,4 miljardia euroa ylijäämäinen. Maksutaseen mukaisen tavaraviennin arvo kasvoi 12 prosenttia vuodentakaisesta ja oli 7,7 miljardia euroa.

Tavaratuonnin arvo kasvoi 19 prosenttia vuodentakaisesta 7,3 miljardiin euroon. Palvelutase oli 0,5 miljardia euroa alijäämäinen.

Syyskuussa pääomaa virtasi ulkomailta Suomeen nettomääräisesti 4,8 miljardia euroa.

Suomen yrityskentässä näkyy merkkejä elpymisestä.
Ne, jotka tietävät, miten arvokkaat asiat ansaitaan, tekevät tekoälyn avulla enemmän lyhyemmässä ajassa, taloustieteilijä Markku Stenborg sanoo näkökulmassaan.
Ekonomistin mukaan tilisäästämisessä ei pitkässä juoksussa tule tuottoa.
Mainos