Uusi virasto aloittaa toimintansa vuonna 2025

Oikeusavun, yleisen edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan palvelut kootaan yhteen.
Uudelle virastolle siirtyvät nykyisten kuuden oikeusapu- ja edunvalvontapiirin tehtävät. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI
Uudelle virastolle siirtyvät nykyisten kuuden oikeusapu- ja edunvalvontapiirin tehtävät. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Oikeusministeriön mukaan uuden Oikeuspalveluviraston tavoitteena on palvella oikeusavun, edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan asiakkaita nykyistä yhtenäisemmin, laadukkaammin ja saavutettavammin.

Uudelle virastolle siirtyvät nykyisten kuuden oikeusapu- ja edunvalvontapiirin tehtävät sekä oikeusministeriössä hoidetut piirien keskushallintotehtävät.

Asiakkaita palvelevien toimistojen tehtävät eivät uudistuksessa muutu, vaan oikeusavun, edunvalvonnan sekä talous- ja velkaneuvonnan palveluja tarjotaan asiakkaille myös jatkossa samoilla perusteilla kuin nykyisin.

Tasavallan presidentin on määrä vahvistaa viraston perustamista koskeva laki huomenna perjantaina. Uusi Oikeuspalveluvirasto aloittaa toimintansa vuoden 2025 alussa.

Nuoren naisen oikeudenkäynti oli ohi vasta, kun hän oli jo 20-vuotias.
Korkeimman oikeuden mukaan poliisilla oli oikeus poistaa pään peittävät huivit voimakeinoin.
Mainos