Viimeinen sinisten eli nykyisen korjausliikkeen valtuutettu, outokumpulainen Jari Turpeinen siirtyi kristillisdemokraattien valtuustoryhmään, kertoo Uutissuomalainen.
Viime kesän kunnallisvaaleissa siniset saivat vain neljä paikkaa ja ne kaikki Rääkkylässä. Turpeisen lisäksi valittiin kolme ehdokasta, jotka kaikki jättivät siniset viime joulukuussa ja siirtyivät kokoomukseen.
Siniset vaihtoi viime tammikuussa nimensä korjausliikkeeksi ja myös samalla poliittista linjaansa. Puolueen nykyiselle puheenjohtajalle Petri Roiniselle viimeisen paikan menettämisellä ei ole merkitystä.
– Ei sillä ole mitään merkitystä, sillä tavoitteemme ovat toisaalla. Tähtäämme eduskuntavaaleihin, poliittiset tavoitteemme ovat muuttuneet, ja tavoittelemme kannatusta erityisesti kaupungeissa, kommentoi Roininen Uutissuomalaiselle.
Siniset syntyi vuonna 2017 perussuomalaisten eduskuntaryhmän hajottua kahteen osaan. Tuolloin se oli 20 kansanedustajan hallituspuolue, mutta ei saanut seuraavissa vuoden 2021 eduskuntavaaleissa yhtään kansanedustajaa.