VR:n kaukojunaliikennettä ajetaan vajaalla kalustolla ja osin alennetuilla nopeuksilla vielä kolmisen viikkoa, kertoo Uutissuomalainen.
Poikkeustilanne johtuu aiemmin talvella paikallistetusta ratavauriosta, joka turmeli junien pyöriä. Lahden ja Kouvolan välisellä rataosalla ollut vaurio pysäytti kaukojunaliikenteen kokonaan tiistaina 13. helmikuuta.
– Pyrimme ajamaan täydellä kalustolla ja normaalinopeuksilla pääsiäiseen mennessä. Korjausurakkaa pitkittää se, että pyörävikoja havaitaan kalustossamme normaalistikin enemmän talvisin kuin kesäkeleillä, VR:n kunnossapitojohtaja Otso Ikonen kertoi USU:lle perjantaina.
Koko kaukojunaliikenteen pysäyttäneen ongelman syynä oli todennäköisesti ympärilyöntivika eli kiskoissa olevat montut tai pienet kuopat, joita syntyy paikalleen jääneen veturin sutimisesta.
– Noin 70 prosenttia kaukoliikenteen junistamme ja noin 30 prosenttia lähiliikenteestämme kulki vaurioituneella radalla. Tästä syystä huoltoa vaativia vaunuja on satoja, eikä niistä valtaosaa ole vielä ehditty korjata, Ikonen sanoi.
Suurin osa vaurioituneista junanpyöristä sorvataan. Osassa junista on jouduttu vaihtamaan pyörät ja akselit.