“USA aikoo tukea Ukrainaa niin, että se voi voittaa”

Puolustusministerin mukaan Ukraina tarvitsee lisää aseita ja tukea.
Yhdysvaltain ministerit Lloyd Austin ja Antony Blinken tapasivat Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin 25. huhtikuuta 2022. HANDOUT - LEHTIKUVA / AFP
Yhdysvaltain ministerit Lloyd Austin ja Antony Blinken tapasivat Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin 25. huhtikuuta 2022. HANDOUT - LEHTIKUVA / AFP

Yhdysvaltojen puolustusministerin Lloyd Austinin mukaan Ukraina voi voittaa sodan Venäjää vastaan oikealla kalustolla ja tuella.

– Kun puhutaan heidän [ukrainalaiset] kyvystään voittaa. Ensimmäinen askel voittamisessa on uskoa siihen, että voit voittaa. Ja he uskovat, että voivat voittaa.

– Uskomme, että me – he – voivat voittaa, jos heillä on oikeat varusteet, oikea tuki, ja aiomme tehdä jatkossakin kaiken voitavamme, Austin sanoi uutiskanava CNN:n mukaan.

Yhdysvaltojen puolustusministeri Lloyd Austin ja ulkoministeri Antony Blinken vierailivat sunnuntaina Kiovassa, jossa he tapasivat Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin.

Tapaamisessa keskusteltiin muun muassa Yhdysvaltojen sotilaallisen avun toimituksista.

Ulkopoliittisen instituutin johtavan tutkijan Charly Salonius-Pasternakin mukaan on selvää, että Yhdysvallat aikoo tukea Ukrainaa niin, että se voi voittaa sodan.

– Kiinnostava nähdä, miten turpo [turvallisuuspolitiikka] esimerkiksi Saksassa lukee näitä teelehtiä, tai Suomessa. Suomen poliittisen johdon fokus Nato-jäsenyydessä, mutta Saksaa pitäisi kuitenkin painostaa tässäkin, tutkija toteaa Twitterissä.

Presidenttien on määrä tavata Nato-kokouksen yhteydessä ja keskustella keinoista sodan lopettamiseksi.
Puolustaja menetti kaupungin talvella, mutta jatkaa edelleen hyökkääjän asemien tuhoamista kaupungissa.
Ukrainan lennokit lensivät lähes 3 000 kilometriä Omskiin.
Mainos