Ukrainan ulkoministeri: Emme pyydä Naton joukkoja

Dmytro Kuleban mukaan ulkomaat eivät lähetä joukkojaan Ukrainaan ennen kuin sota päättyy.
Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba. AFP/LEHTIKUVA/FADEL SENNA
Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba. AFP/LEHTIKUVA/FADEL SENNA

– Ukrainan alueen aseellisen konfliktin päättymiseen asti vieraat maat eivät sijoita joukkojaan valtiomme alueelle. Lisäksi emme pyydä tätä, vaan sanomme: antakaa meille aseita, me tiedämme, kuinka taistella, Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba sanoi 1+1-televisiokanavalle Ukrinformin mukaan.

Hän totesi, että Ukrainan Nato-jäsenyys ei voi lopettaa tätä sotaa, mutta se voi estää uudet sodat. Kuleba sanoi myös, että kun Ukrainasta tulee Naton jäsen, sen prikaatit sijoitetaan muihin Naton jäsenmaihin ja suojelemaan niitä.

Naton entinen pääsihteeri Anders Fogh Rasmussen esitti keskiviikkona näkemyksen, että joukko Nato-maita saattaa olla valmis asettamaan joukkoja taistelukentille Ukrainassa, jos jäsenvaltiot, mukaan lukien Yhdysvallat, eivät anna Kiovalle konkreettisia turvallisuustakuita Naton Vilnan huippukokouksessa.

Rasmussen, joka on toiminut Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin virallisena neuvonantajana Ukrainan asemasta tulevassa eurooppalaisessa turvallisuusarkkitehtuurissa, on kiertänyt Nato-maita aistiakseen tunnelmia ennen tärkeän huippukokouksen alkamista 11. heinäkuuta.

Ranskan ilmoitus on vahva viesti maan sitoutumisesta Euroopan ja Suomen puolustukseen, sanoo Antti Häkkänen.
Älykkäämpi osapuoli tulee voittamaan sodan, sanoo Ukrainan presidentti.
Kansanedustajan mukaan koneiden hankinta vahvistaa Naton eurooppalaista osaa.
Mainos