Ukraina sanoo, että sen pitkän kantaman drone-kampanja on saavuttanut uuden mittakaavan, ja syvät iskut Venäjän sisällä ovat lisääntyneet 1 150 prosenttia kuluvan vuoden alusta lähtien, kertoo Euromaidan Press viestipalvelu X:ssä.
Pelkästään kesäkuussa Ukrainan drooniyksiköt suorittivat 2 359 syväiskuoperaatiota 500–2 000 kilometriä etulinjan takana oleviin kohteisiin ja osuivat 172 sotilasteolliseen ja energialaitokseen.
Armeija kertoo, että sen toiminta keskittyy nyt Venäjän puolustusteollisuuteen, öljynjalostamoihin, logistiikkakeskuksiin, ammusvarastoihin ja komentoinfrastruktuuriin sekä miehitetylle Krimille.
Viranomaisten mukaan tavoitteena on heikentää Venäjän kykyä jatkaa sotaa iskemällä tuotanto- ja toimitusjärjestelmiin kaukana taistelukentältä.
– Tosiasiat puhuvat puolestaan: vuonna 2026 droonimme ovat tuoneet sodan tuskalliset vaikutukset miehittäjien alueelle. Venäjän eurooppalaisessa osassa ei ole enää rauhanomaista takaosaa, miehittämättömien järjestelmien joukkojen komentaja Robert ”Madyar” Brovdi sanoo.