Italialainen sanomalehti Corriere della Sera kuitenkin listaa analyysissään Ukrainan presidentillä olevan viisi ongelmaa.
Ensimmäinen ongelma on läntinen apu – tai pikemminkin sen hupeneminen. Joulukuun Eurooppa-neuvostossa Volodymyr Zelenskyi saavutti poliittisesti tärkeän voiton, kun EU päätti aloittaa Ukrainan jäsenyysneuvottelut. Mutta Unkarin pääministeri Viktor Orbánin vastustuksen ansiosta unionin lupaama 50 miljardin euron apupaketti on edelleen jäissä.
– Varmasti on tapa avata avun saanti, mutta se vie aikaa. Samanlainen tilanne on Yhdysvalloissa, jossa presidentti Joe Bidenin päättämä uusi 61 miljardin dollarin apupaketti on jäissä. Taustalla häämöttää vielä mahdollinen Donald Trumpin valinta presidentiksi, lehti kirjoittaa.
Toinen ongelma on Zelenskyin suosio. Kiovan kansainvälisen sosiologian instituutin tutkimuksen mukaan vain 54 prosenttia ukrainalaisista on vakuuttuneita siitä, että maa on oikealla tiellä. Instituutin pääjohtaja Wladimir Paniotton mukaan se on merkki siitä, että tietty sotaväsymys on tunkeutumassa väestöön. Zelenskyin henkilökohtainen suosio on myös laskemassa. Se on hiipunut sodan alun 98 prosentista 60 prosenttiin.
Sotilaallinen tilannekaan ei erityisesti suosi presidenttiä. Kasvava pessimismi johtuu suoraan Ukrainan vastahyökkäykseen asetettujen odotusten pettämisestä. Kulutussota hyödyntää pitkällä aikavälillä Moskovaa, jolla on suuret ihmis- ja asereservit, joita Vladimir Putin ei epäröi heittää taisteluun.
Kiovan instituutin tutkimus osoittaa, että ukrainalaiset uskovat edelleen armeijaansa, mutta luottavat vähemmän Zelenskyin johtamistaitoihin, joka usein puuttuu strategisiin valintoihin.
Myös sodan alun ”poliittinen aselepo” Ukrainassa rakoilee. Marraskuussa Zelenskyin ja sotilasjohtajien väliset erimielisyydet tulivat julkisiksi. Erityisesti sen jälkeen, kun asevoimien komentaja Valeri Zaluzhnyi myönsi The Economistin haastattelussa vastahyökkäyksen epäonnistumisen, ja jonka presidentti kiisti välittömästi.
Corriere della Seran mukaan ukrainalaiset lähteet puhuvat luottamuksellisesta mielipidemittauksesta, jonka mukaan Zaluzhnyi olisi mahdollisessa presidentinvaalissavaalissa liki tasoissa Zelenskyin kanssa. Tälle vuodelle suunniteltuja vaaleja ei kuitenkaan järjestetä sodan vuoksi.
Zaluzhnyi tosin ei ole koskaan lipsauttanut mitään mahdollisista poliittisista tavoitteistaan, mutta hän ei koskaan jätä käyttämättä tilaisuutta kiusata presidenttiä, Corriere della Sera huomioi.
Toinen piikki Zelenskyin lihassa on Kiovan pormestari Vitali Klitško, joka kritisoi hiljattain presidenttiä
– Ihmiset ihmettelevät, miksi emme olleet paremmin valmistautuneita tähän sotaan. Zelenskyi kielsi loppuun asti, että se tulisi. Oli liikaa tietoa, joka ei vastannut todellisuutta. Tietysti voimme valehdella ihmisillemme ja kumppaneillemme, mutta emme ikuisesti, Klitško sanoi. Pormestarin mukaan Zelenskyi ”maksaa virheistään sodan lopussa”.
Viides, mutta ei vähäisin Zelenskyin ongelma on Putinin jääräpäisyys. Jevgeni Prigožinin kapinan jälkeen Kremlin diktaattori tuntee olonsa jälleen vahvaksi kasvavan talouden ja suotuisamman sotilaallisen tilanteen tukemana. Maaliskuussa hänet valitaan uudelleen viidennen kerran ilman vastustajia. Putin sanoo haluavansa lopettaa konfliktin, mutta vasta, kun hänen vaatimuksensa täyttyvät, lehti kirjoittaa.





