Ukrainan mukaan Venäjä miinoittaa nyt jopa asutuskeskuksia

Siviilejä ei varoiteta miinojen sijainneista.
Hyökkääjä on iskenyt laajamittaisesti Ukrainan siviilikohteisiin. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov
Hyökkääjä on iskenyt laajamittaisesti Ukrainan siviilikohteisiin. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov

Ukrainan varapuolustusministeri Hanna Maliar kertoo Telegramissa, että Venäjän miehitysjoukot miinoittavat Zaporizhzhjan aluetta laajasti.

Maliar kertoo, että miinakenttiä rakennetaan jopa asutuskeskuksiin.

– Vihollinen miinoittaa alueen peltoja ja sieltä tulee myös tietoa, että he miinoittavat jopa asutuskeskuksia varoittamatta asukkaita, Maliar kirjoittaa.

Oikeuspsykologian tohtori Sophia Tkazkyn mukaan hyökkääjän miinojenkäyttö on osa kansanmurhaa. Hän kommentoi asiaa Kyiv Post-lehdelle.

– Kyseessä on kansanmurhaan liittyvä toimi, sillä määritelmällisesti he pyrkivät tuhoamaan siviilejä heidän etniseen tai kansalliseen identiteettiinsä perustuen, hän toteaa.

Tkazkyn mukaan siviilialueiden miinoittaminen on perinteinen neuvostotaktiikka. Sen yksi tarkoitus on saada ihmiset pelkäämään kotiinpaluuta, kun alueet on vapautettu.

– Venäläiset jatkavat sen tekemistä, sillä se koetaan strategiseksi keinoksi vihollisen vahingoittamiseen, hän sanoo.

Kun sota on on ulkoisesti sopimussotilaille eikä reserviläisille, hyväksyy venäläinen yhteiskunta poikkeuksellisetkin tappiot, arvioi Konstantin Ivanov.
Alimiehitetty Venäjän armeija ei pysty toteuttamaan useisiin vaiheisiin perustuvaa suunnitelmaa Donetskin alueella.
Verkkojen, metallikehikoiden ja vesitankkien on tarkoitus suojata venäläisaluksia räjähdyksiltä.
Mainos