Ukrainan droonit osuivat kesäkuussa maaliin joka 52. sekunti

Venäjä on menettänyt aloitteen Ukrainassa ja sen aloittaman sodan kustannukset ovat jyrkässä nousussa.
Droonivalmistaja Vyriyn laitteistoa Kiovassa 30. toukukuuta 2025. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO
Droonivalmistaja Vyriyn laitteistoa Kiovassa 30. toukukuuta 2025. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO

Ukrainan miehittämättömien järjestelmien joukkojen operaattorit osuivat kesäkuussa venäläiseen maaliin joka 52 sekunti ja tappoivat venäläissotilaan tai haavoittivat vihollista noin joka neljäs minuutti, kertoo majuri Robert Brovdi. Hänen mukaansa Ukrainan droonioperaattorit osuivat maaliin keskimäärin 1 671 kertaa päivässä joko tuhoten sen tai vaurioittaen sitä. Vihollisia eliminoitiin – surmattiin tai haavoitettiin – keskimäärin 329 joka päivä.

Tilasto on karu venäläisille. Ukrainan droonivoima iski yhden kuukauden aikana yli 50 000 maaliin niin taktisessa kuin operatiivisessakin syvyydessä. Venäjälle se tarkoitti lähes 10 000 sotilaan menetystä kaatuneina tai haavoittuneina

Kalustotappioiksi tuli 32 yksikköä ilmatorjuntaa, lähes 10 000 kiinteäsiipistä ja noin 1 500 pyöriväsiipistä droonia, lähes 450 tykistöjärjestelmää, 24 raketinheitinjärjestelmää ja 121 panssaroitua ajoneuvoa.

Ukraina iski myös yli 15 000 miehistösuojaan ja poteroon, 1 700 droonien laukaisupaikkaan sekä yli 2 700 antenniin. Logistiikka-ajoneuvoja tuhottiin yli 5 000, ja yli 650 varastoa ja varikkoa sai osuman.

Yhdysvaltalaisen Center for Strategic and International Studies (CSIS) -ajatushautomon tuoreen raportin mukaan Venäjä on menettänyt aloitteen Ukrainassa ja sen aloittaman sodan kustannukset ovat jyrkässä nousussa. Analyytikot Seth Jones ja Riley McCabe analysoivat suuren määrä taistelukentältä saatua dataa sisältäen yli 20 000 tallennettua iskua venäläismaaleihin.

Heidän mukaansa Venäjän maahyökkäys on lähes pysähtynyt – eteneminen on ensimmäisen maailmansodan Sommen taistelun luokkaa – mutta silti sen joukkojen tappiot pysyvät äärimmäisen korkeina. Ukrainan droonien, kaukovaikutuksen ja tekoälyn käyttö on muuttamassa taistelukenttää nopeammin kuin Venäjä pystyy sopeutumaan.

CSIS:n raportti arvioi Venäjän miehistötappioiksi 1,4 miljoonaa sotilasta hyökkäyssodan alusta lukien. Siitä 400 000–450 000 on kaatuneita. Määrät ovat ennennäkemättömiä, vaikka laskettaisiin mukaan kaikki sodat toisen maailmansodan jälkeen – yli yhdeksän kertaa enemmän kuin Neuvostoliiton ja Venäjän tappiot Afganistanissa ja Tšetšeniassa.

Ukrainan torjuntadroonien markkinoilla yksikköhinnasta on tullut yhtä määräävä tekijä kuin suorituskyvystä.
Puolustusvoimat rajoitti lauantaiaamuna ilmailua ja meriliikennettä Suomenlahdella.
Apua on annettu myös yhteiskunnan toimintakyvyn ylläpitämiseen.
Mainos