Ukrainan diplomaatti ehdottaa: Entä jos Saksa antaisi sukellusveneen?

Dieselkäyttöisestä sukellusveneestä olisi Andriy Melnykin mukaan hyötyä Mustallamerellä.
U212A-luokan sukellusvene. / Bundeswehr
U212A-luokan sukellusvene. / Bundeswehr

Taistelupanssarivaunuja koskevan päätöksen jälkeen keskustelu Ukrainalle mahdollisesti annettavasta uudesta aseavusta on siirtynyt ilmavoimiin.

Ukraina on toivonut saavansa amerikkalaisvalmisteisia F-16-hävittäjiä, joista olisi apua ilmaherruuden lisäksi myös Venäjän risteilyohjusten ja lennokkien tuhoamisessa. Ilmasta ilmaan -ohjukset toisivat puolustajille uusia kyvykkyyksiä kalliiden ilmatorjuntaohjusten lisäksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ukrainan aiempi Berliinin-suurlähettiläs ja nykyinen varaulkoministeri Andriy Melnyk nostaa esiin uutena ideana saksalaisen ThyssenKrupp-yhtiön valmistamat tyypin 212-sukellusveneet. Dieselkäyttöistä sukellusvenemallia on erittäin vaikea havaita veden alla kulkiessaan. Sen yksikköhinta on noin 300–560 miljoonaa euroa.

– Tiedän aiheuttavani p***amyrskyn, mutta minulla on toinen luova ajatus, Andriy Melnyk tviittaa.

Hän huomauttaa, että Saksan asevoimilla on käytössä kuusi kappaletta vastaavia sukellusveneitä.

– Miksi yhtä niistä ei voisi lähettää Ukrainalle? Sitten voisimme potkia Venäjän laivaston pois Mustaltamereltä, Andriy Melnyk pohtii.

Häneltä kysytään, miten sukellusveneen saisi ujutettua Bosporinsalmen läpi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Maateitse, ei ongelmaa, varaulkoministeri sanoo.

 

Uuden aikakauden sota ei Michael Kimmagen mukaan johda yksiselitteiseen voittoon tai tappioon.
Neptun-ohjus liitää puiden latvojen tasolla ilmatorjunnan väistämiseksi.
Ministeri vaatii Venäjän pakotteiden kiristämistä.
Mainos