Venäläiset taistelulennokit iskivät 18 asunnon asuinkompleksiin lauantaina. Ainakin viiden lapsen on kerrottu kuolleen, ja muiden on loukkaantunut vakavasti, kertoo The Kyiv Post.
Kuolleiden joukossa oli kahdeksanvuotias Zlata-niminen tyttö, jonka ruumis löydettiin sunnuntaina yhdessä hänen 10-vuotiaan veljensä Serhiyn ruumiin kanssa. Päivää aiemmin pelastajat olivat löytäneet äidin ruumiin, joka syleili kahdeksan kuukauden ikäistä vauvaa.
– Tämä on sanoin kuvaamaton suru Odessan alueelle ja koko Ukrainalle. Venäjä on terroristimaa, Odessan sotilashallinnon aluepäällikkö Oleh Kiper totesi.
Presidentti Volodomyr Zelenskyi muistutti joidenkin muiden hyökkäyksen nuorimpien uhrien nimistä.
– Mark, joka ei ollut edes kolmevuotias, Jelyzaveta, kahdeksan kuukautta vanha, ja Timofei, neljä kuukautta vanha. Ukrainalaiset lapset ovat Venäjän sotilaallisia kohteita. Heitä vastaan nämä pedot taistelevat, Zelenskyi kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Hänen mukaansa jokainen Venäjän tappio rintamalla on maamme vastaus Venäjän terroriin.
– Maailman on vastattava kaikkiin Venäjän pahuuden ilmentymiin ja torjuttava Venäjän toimet. Jokainen venäläinen terroriteko, jonka maailma jättää huomiotta, antaa Venäjän jatkaa tappamista. Meidän on voitettava tämä sota. Vain Ukrainan vahvuus voi taata ukrainalaisille normaalin elämän, Zelenskyi kirjoitti.
Odesa. The rescue operation at the site of the Russian "Shahed" strike is ongoing. A total of 215 people are on the scene, including rescuers, police, and utility workers. I am grateful to every volunteer who helps.
So far, ten people have been reported killed, including three… pic.twitter.com/FU3Qtv28Tt
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 3, 2024





