Ukrainan asevoimien komentaja, kenraali Oleksandr Syrskyi kertoo toukokuun tilannekatsauksessaan, että rintamatilanne pysyy ”monimutkaisena ja dynaamisena”.
– Vihollinen ei lopeta pyrkimystään edetä Itä- ja Etelä-Ukrainassa, ja taistelukosketusten määrä on lisääntynyt huomattavasti. Ankarimpia taisteluita käydään Pokrovskin, Oleksandrivkan ja Huljaipolen suunnilla.
Tästä huolimatta Ukrainan asevoimat ”onnistui ylläpitämään aloitteen hallussaan tietyillä alueilla”.
-Toukokuun toimintaraportin mukaan vapautettujen ja menetettyjen alueiden osuus on yli 100 neliökilometriä eduksemme. Yhteensä vuoden aikana olemme vapauttaneet yli 600 neliökilometriä ukrainalaisalueita.
Syrskyi kertoo myös, että ”joukkomme tekivät tuhansia onnistuneita iskuja vihollisen sotilaskohteita vastaan”.
– Miehittämättömät järjestelmämme iskivät yli 88 tuhanteen kohteeseen, ja miehittämättömien järjestelmien esikunnan arvion mukaan yli 30 500 venäläissotilasta neutralisoitiin. Lisäksi etulinja ja selustan tukiryhmät jatkavat systemaattisesti Venäjän esikuntien ja varastojen tuhoamista.
Lisäksi Syrskyi kertoo Ukrainan asevoimien tehneen kuukauden aikana pitkän kantaman iskuja 111 sotateollisen kompleksin ja energia- ja polttoaineinfrastruktuurin kohdetta vastaan. Näitä iskuja tehtiin myös ensimmäistä kertaa yhtenäisesti Moskovaan ja sen alueelle.
– Pitkän kantaman iskujen suorat ja välilliset kustannukset viholliselle olivat toukokuussa noin 1,058 miljardia dollaria [918 miljoonaa euroa].
Ukrainan ilmatorjunta tuhosi toukokuussa yli 59 000 ilmamaalia ja torjui 25 vihollisen ohjus- ja ilmaiskua.
– Samalla Ukraina tarvitsee jokaisen ylimääräisen nykyaikaisen ilmatorjuntajärjestelmän ja niiden ohjuksia lisää. Jokainen torjuttu kohde tarkoittaa kansalaistemme pelastettuja ihmishenkiä, huomauttaa Syrskyi.
Lisäksi Ukrainan merivoimat toteutti 1500 palvelustehtävää varmistaakseen siviilimerenkäynnin sotatoimialueella, minkä ansiosta ”633 alusta saattoi päästä Suur-Odessan ja Tonavan satamiin”.