”Ukraina on onnistunut tuomaan sodan pelon myös venäläisten arkeen”

Drooni-iskut ovat saaneet Moskovan lentokentät kaaokseen.
Suuren isänmaallisen sodan keskusmuseo Moskovassa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV
Suuren isänmaallisen sodan keskusmuseo Moskovassa. AFP / LEHTIKUVA / ALEXANDER NEMENOV

Ukraina on tehnyt sodan edetessä yhä tuhoisampia ja syvemmälle meneviä lennokki-iskuja Venäjälle.

Eduskunnan puolustusvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) kirjoittaa blogissaan, että Ukrainan kekseliäisyys on pakottanut Venäjän miettimään omaa puolustustaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ja toisaalta Ukrainan droonikyvykkyydet ovat laittaneet Venäjän myös varpailleen koko laajan maan lähes kaikissa kolkissa ja (saanut) muun muassa Moskovan lentokentän sekasortoon, Heinonen toteaa.

Moskovan lentokentät ovat olleet kaaoksessa sunnuntaista lähtien Ukrainan droonihyökkäysten takia. Lentoja on siirretty toisille kentille tai peruttu kokonaan. Lentoja odottavat matkustajat ovat jääneet jumiin terminaaleihin.

Ukraina on tehnyt tuhoisia iskuja myös Venäjän sotilaslentotukikohtiin.

– Ukraina on näin siis onnistunut tuomaan sodan pelon ja huolen myös venäläisten arkeen, toteaa Heinonen.

Kansanedustaja kirjoitti jo aiemmassa blogissaan, että Ukraina voi iskuillaan muokata venäläisten asenteita sotaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sodan kylmät kasvot näyttäytyvät entistä paremmin myös venäläisille. Hyvä niin, sillä ilman Venäjän kansan vastustamaan nousemista ei Putinin hullu pää käänny. Jos sittenkään, Heinonen kirjoitti.

 

 

Puolustajalla on kalustossaan valtava määrä erilaisia vaunumalleja. Parhaimmistoon lukeutuvat amerikkalainen M1 Abrams ja saksalainen Leopard 2A6.
Aito tilinteko edellyttäisi Pierre Raimanin mukaan Vladimir Putinin diktatuurin romahdusta.
SBU vietti keskiviikkona 34-vuotispäivää ja iski Laukaansuun satamaan.
Mainos