Ukrainan itäisen armeijan tiedottaja Serhi Tšerevatjin mukaan puolustajia häiritsee tällä hetkellä enemmän rakettituli, mutta Ukrainan puolustusvoimat jatkavat hyökkäystään Bahmutin sektorilla.
– Meillä on kaksi keskeistä sektoria jäljellä, Bahmutin sektori, jossa joukkomme painostavat vihollista voimakkaasti tuhoten heidän henkilöstöään ja varusteitaan. Vihollinen tarjoaa epätoivoisesti vastarintaa käyttäen kaikenlaisia tykistöä. He iskivät joukkoihimme 580 kertaa viimeisen 24 tunnin aikana, Tšerevatji sanoi Ukrinformin mukaan.
Hänen mukaansa käydyissä taisteluissa sai surmansa 56 venäläistä, haavoittui 104 ja vangiksi jäi viisi.
– Kolme vihollisen T-72 -panssarivaunua, panssaroitu ajoneuvo, kolme ammusvarastoa, miehittämätön lentokone ja kaksi Lancet-kamikazedronea tuhoutuivat, Tšerevatji luetteli.
Kupjanskin sektorista puhuessaan hän totesi, että ”vihollinen yrittää murtautua Ukrainan puolustuksen läpi, mutta tehty päätös vahvistaa tätä suuntaa antaa Ukrainan joukoille mahdollisuuden pitää tilanteen hallinnassa”.
– Kupjansk on sektori, missä vihollinen yrittää ottaa aloitteen, toimia aggressiivisesti ja murtautua puolustuksemme läpi. Tilanne, vaikkakin vaikea, on hallinnassa. Tunnemme vihollisen yksiköt, heidän komentajansa ja heidän aikeensa, Tšerevatji sanoi.
Hänen mukaansa vihollinen teki 16 ilmahyökkäystä Kupjanskin suuntaan viimeisen 24 tunnin aikana.
– Viimeisen vuorokauden aikana vihollinen teki 559 tykistöiskua tämän sektorin asemiimme. Vihollinen teki 16 ilmahyökkäystä koko alueelle ja neljä yritystä hyökätä asemiimme. Hyökkäyksiä torjuessa 30 miehittäjää kaatui ja 110 haavoittui. Kolme panssarivaunua, D-20-haupitsi, miehittämätön ilma-alus Orlan-10, seitsemän autoa, kolme kenttäammusvarastoa ja kolme vihollisen korsua tuhottiin, tiedottaja listasi.
Tšerevatjin mukaan vihollisen taktiikka ei ole muuttunut merkittävästi.
– He ovat toimineet pitkään reaktiivisesti eli reagoineet tilanteen muutokseen, toimintaamme ja käyttämällä kaikkea, mitä heillä oli, Tšerevatji sanoi.