SDP:sta tyrmäys vasemmistoliitolle – ”Surullista katsottavaa”

Kansanedustajat arvostelevat vasemmistoliiton ulostuloja.
SDP:n kansanedustajat arvostelevat vasemmistoliiton turvallisuuspoliittisia ulostuloja. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
SDP:n kansanedustajat arvostelevat vasemmistoliiton turvallisuuspoliittisia ulostuloja. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Vasemmistoliiton linja turvallisuuspolitiikassa on ”etääntynyt realismista” ja kysymyksiä herättävää, arvostelevat SDP:n kansanedustajat Niina Malm ja Miapetra Kumpula-Natri tiedotteissaan. Malm on SDP:n varapuheenjohtaja, Kumpula-Natri eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja.

Euroopan parlamentissa vasemmistoryhmä hajosi aikaisemmin tällä viikolla Ukrainaa koskevasta päätöslauselmasta äänestettäessä, Kumpula-Natri muistuttaa. Vain kolmannes tuki äänestyksessä Ukrainaa.

– On surullista katsoa, jos Suomen Vasemmistoliitto alkaa liukua kohti eurooppalaisia sisarpuolueitaan, jotka eivät kykene näkemään maanpuolustuksen uusia vaatimuksia. Euroopan turvallisuuden ja puolustuksen vahvistaminen edellyttää investointeja, kansanedustaja sanoo.

Viime EU-vaalien äänikuningatar, vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Li Andersson lupasi viedä parlamenttiryhmäänsä viestiä Euroopan turvallisuuden vahvistamisen tärkeydestä, mutta vaikuttamistyö näyttää jääneen ”puheiden tasolle”, Kumpula-Natri arvostelee.

Kansanedustaja viittaa tiedotteessaan vasemmistoliiton suunnalta esitettyyn kritiikkiin Naton puolustustavoitteita kohtaan.

– Sopisi myös nykyvasemmistoliiton kotimaassa ottaa turvallisuuden uudet vaatimukset tosissaan – niin talouden kuin turvallisuuden kannalta.

Niina Malm on puoluetoverinsa kanssa samoilla linjoilla.

– Vasemmistoliiton linja on viime aikoina etääntynyt realismista niin talous- kuin turvallisuuspolitiikassa. Missä on se Vasemmistoliitto, joka Li Anderssonin johdolla vei Suomen Natoon ja hyväksyi rajavartiolain, joka mahdollistaa rajanylityspaikkojen kiinni pitämisen itärajalla? Nyt puolue vastustaa Nato-yhteistyötä, rajalakia ja jopa miinojen käyttöä Suomen puolustuksessa.

– On huolestuttavaa katsoa, kun vasemmistoliitto irrottautuu keskeisissä turvallisuusasioissa ihan ikiomaksi satulinnaksi, Malm arvostelee.

Karoliina Partanen kertoo joutuneensa hakemaan laajennetun lähestymiskiellon.
Professori pitää infrahankkeiden taloudellisen kannattavuuden arviointia turhana.
Valiokunnan puheenjohtajan Sinuhe Wallinheimon mukaan asia on käsitelty ennen kesätaukoa.
Mainos