Entinen pääministeri Antti Rinne (sd.) palaa tämän viikon torstaina takaisin eduskuntaan Miapetra Kumpula-Natrin (sd.) tultua valituksi kesken vaalikauden Teknologiateollisuuden EU- ja kauppapolitiikasta sekä viennistä vastaavaksi johtajaksi.
Rinne on suhtautunut nuivasti SDP:n päätökseen tukea velkajarrua ja itärajan turvaamiseksi säädettyä rajaturvallisuuslakia.
Se, että puolueen entinen puheenjohtaja ja entinen pääministeri ei täysin tue nykyisen puheenjohtaja Antti Lindtmanin linjaa, voi kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan olla SDP:n nykyiselle johdolle vaikea paikka.
– Lindtmanista anttivanki? Eduskuntaan palaava Antti Rinne on kritisoinut voimakkaasti velkajarrua ja rajalakia. Molemmat ovat kansakunnan kannalta isoja asioita. Pysyykö Lindtmanilla paketti kasassa vai jääkö hän anttivangiksi? Kopra kysyy viestipalvelu X:ssä.
SDP päätti puoluekokouksessa sitoutua parlamentaariseen sopimukseen velkajarrusta. Puoluekokouksessa linjattiin myös, että SDP:n mielestä rajalain jatkaminen on perusteltua niin kauan kuin muita tehokkaita keinoja välineellistetyn maahantulon torjumiseen ei ole.
Rinne on sanonut, että hän ei kannata velkajarrua. Hän ei ole myöskään luvannut äänestää rajaturvallisuuslain puolesta, vaikka SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on vakuuttanut, että uskoo ryhmä seisovan yhtenäisenä lain takana.
Lindtmanista anttivanki? Eduskuntaan palaava Antti Rinne on kritisoinut voimakkaasti velkajarrua ja rajalakia. Molemmat ovat kansakunnan kannalta isoja asioita.
— Jukka Kopra (@jukka_kopra) September 29, 2026
Pysyykö Lindtmanilla paketti kasassa vai jääkö hän anttivangiksi?