Tyrmäys uudelle rauhanesitykselle: Kuin Kremlin toivelista

Venäjän päätavoitteena on ja välttää Yhdysvaltain uudet pakotteet, professori uskoo.
Venäjän ilmahyökkäyksessä vaurioitunut kerrostalo Kiovassa. / AFP / LEHTIKUVA / OLEKSII FILIPPOV
Venäjän ilmahyökkäyksessä vaurioitunut kerrostalo Kiovassa. / AFP / LEHTIKUVA / OLEKSII FILIPPOV

Yhdysvaltain kerrotaan valmistelleen salaa uutta rauhansuunnitelmaa Ukrainan sodan lopettamiseksi. Esitystä on ollut laatimassa Donald Trumpin erityislähettiläs Steve Witkoff yhdessä Vladimir Putinin lähettilään Kirill Dmitrijevin kanssa.

Yhdysvallat on jo kehottanut Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyä hyväksymään esityksensä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Financial Timesin mukaan vielä valmistelussa oleva 28 kohdan suunnitelma sisältäisi monia kovia vaatimuksia Ukrainalle. Arvostelijoiden mukaan sen toimeenpano tarkoittaisi Ukrainan suvereniteetin menettämistä, minkä lisäksi maan olisi luovutettava Venäjälle myös hallitsemansa osat Donetskin alueesta ja leikattava asevoimiensa kokoa puoleen.

Suunnitelmaa kutsutaan Kremlin juoneksi, joka on edistynyt vain siksi, että Donald Trumpin hallinnolla on suuri tarve osoittaa edistystä rauhanprosessissa.

Ukrainan olisi luovuttava tärkeistä asejärjestelmistä. Yhdysvaltain aseellinen tuki lopetettaisiin nykyisessä muodossaan.

Suunnitelmassa linjataan, ettei Ukrainan alueelle voisi sijoittaa ulkomaisia joukkoja, ja ettei maalle saisi toimittaa pitkän kantaman asejärjestelmiä. Niitä tosin tuotetaan nykyään suuria määriä Ukrainassa, sillä maa on laajentanut kotimaista droonien ja risteilyohjusten tuotantoa.

Yhdysvaltain suunnitelmassa venäjä tunnustettaisiin viralliseksi kieleksi Ukrainassa. Venäjän ortodoksikirkon asema pitäisi myös nostaa viralliseksi.

FT:n haastattelemat lähteet kuvailevat suunnitelmaa ”hyvin mukavaksi Putinin kannalta”. Sen katsotaan olevan vahvasti kallellaan Venäjän suuntaan.

Poimintoja videosisällöistämme

– Siinä on kohtia, joita ukrainalaiset eivät voi missään tapauksessa hyväksyä, venäläislähde sanoo.

Toinen näkemys on, että Valkoisen talon tavoitteena on painostaa Moskovaa ilmaisemaan selvästi omat vaatimuksensa, jonka pohjalta neuvotteluita voitaisiin käydä.

King’s College London -yliopiston professori Sam Greene katsoo, että Kremlin tavoitteena on välttää suunnitelman avulla Yhdysvaltain uudet pakotteet, heikentää aseapua Ukrainalle ja vaikuttaa EU-maiden linjaan. Se voisi myös luoda poliittisia haasteita Volodymyr Zelenskyille, jonka asema on heikentynyt viimeaikaisen korruptioskandaalin myötä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suunnitelmalla ei ole mitään aitoa strategista merkitystä, Greene kirjoittaa X:ssä.

Taito torjua drooneja on Fabian Hoffmannin mukaan nousemassa arvoon arvaamattomaan.
Iskun kohteeksi joutunut Venäjän Rubikon-ryhmä on erikoistunut miehittämättömien ilma-alusten käyttöön.
Venäläismies luuli pääsevänsä töihin tietoturva-alalle.
Mainos