Metallimusiikkiin erikoistuneen Tuska-festivaalin toiminta on herättänyt voimakasta pahennusta sosiaalisessa mediassa.
Tapahtumat saivat alkunsa siitä, kun festivaali otti esiintyjäksi venäläisen Slaughter to Prevail -yhtyeen. Avoimen Venäjä-kansallismielisen yhtyeen tiedetään aiemmilla keikoillaan heiluttaneen Venäjän lippua. Yhtye on suhtautunut Venäjän Ukrainassa käymään hyökkäyssotaan myönteisesti.
Ukrainalaiset aktivistit olivat olleet yhteydessä tapahtumanjärjestäjään ja yrittäneet saada Tuskaa perumaan venäläisyhtyeen esiintymisen. Vetoomukset eivät johtaneet toivottuun lopputulokseen.
Ennen yhtyeen esiintymistä ja sen aikana festivaalialueella järjestettiin mielenosoitus, jolla vastustettiin Slaughter to Prevailin esiintymistä tapahtumassa. Mielenosoittajat muun muassa heiluttivat Ukrainan lippua ja näyttivät keskisormea yhtyeen jäsenille. Myös festivaalialueen ulkopuolella järjestettiin mielenosoituksia. Banderolleissa oli esimerkiksi kysymys, onko Tuska oikea paikka Venäjän propagandalle.
Tuskan promoottori Jouni Markkanen sanoo Ylelle, että mielenosoitukset tapahtumassa ovat sallittuja, kunhan ne eivät häiritse esiintymisiä. Markkasen mukaan Slaugher to Prevail -yhtyeen esiintymisen aikana ei heiluteltu Venäjän lippuja tai esitetty muutakaan Venäjän propagandaan viittaavaa sisältöä.
Sosiaalisessa mediassa festivaalin toiminta herättää voimakasta pahennusta. Tuskaa on syytetty jopa Venäjän tukemisesta. Aktivistien mukaan Tuska on poistanut sosiaalisen median kanavistaan myös runsaasti festivaalille osoitettuja kielteisiä kommentteja tapahtuneesta.





