Turun apulaispormestari Ville Valkonen nousee eduskuntaan

Kauppatieteiden maisteri Ville Valkonen nousee varasijalta eduskuntaan Ilkka Kanervan tilalle.
Ville Valkonen nousee eduskuntaan Varsinais-Suomen vaalipiiristä.
Ville Valkonen nousee eduskuntaan Varsinais-Suomen vaalipiiristä.

Kokoomuksen edesmenneen kansanedustajan Ilkka Kanervan tilalle eduskuntaan nousee Ville Valkonen Varsinais-Suomen vaalipiiristä.

Tällä hetkellä Valkonen toimii Turun apulaispormestarina vastuullaan kaupunkiympäristö. Valkonen on ollut mukana politiikassa jo yli vuosikymmenen, ja sai edellisissä eduskuntavaaleissa yli 4300 ääntä.

Puolueessaan hän vaikuttaa tällä hetkellä Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajana. Valkonen on koulutukseltaan kauppatieteiden maisteri.

Aiemmin hän on työskennellyt muun muassa valtiovarainministerin talouspoliittisena erityisavustajana. Sotilasarvoltaan Valkonen on reservin yliluutnantti ja harrastuksikseen hän mainitsee liikunnan, lukemisen, kirjoittamisen, Mensa-toiminnan ja luontoretkeilyn.

Yhteydet läheisiin liittolaismaihin ovat ulkoministerin mukaan sekä turvallisuuden että kilpailukyvyn kysymys.
Ivan Puopolon studiossa Binga Tupamäki.
Kansanedustajan mukaan velkaantumista on hillittävä.
Mainos