Tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen ruuhkia puretaan lisärahoituksella

Oikeutta ei tule joutua odottamaan kohtuuttoman kauan, kansanedustaja toteaa.
Päijät-Hämeen käräjäoikeus Lahdessa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Päijät-Hämeen käräjäoikeus Lahdessa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Eduskunnan hyväksymässä lisätalousarviossa osoitetaan lähes 7 miljoonaa euroa oikeudenhoidon ruuhkien purkamiseen. Tuomioistuimille kohdennetaan 4,7 miljoonaa euroa ja syyttäjälaitokselle 2,2 miljoonaa euroa.

Kokoomuksen kansanedustaja Mari Kaunistola pitää hallituksen päätöstä lisätä rahoitusta tärkeänä, sillä tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet pitkiksi.

– Oikeusjuttujen käsittely voi kestää pahimmillaan vuosia. Se ei ole kohtuullista rikosten uhreille, riita-asioiden osapuolille eikä muille oikeutta odottaville ihmisille. Siksi Orpon hallitus tekee määrätietoisesti työtä käsittelyaikojen lyhentämiseksi ja ruuhkien purkamiseksi, Kaunistola sanoo tiedotteessaan.

Vuoden 2025 talousarviossa määrärahoja lisättiin yhteensä 35 miljoonalla eurolla.

– Oikeutta ei tule joutua odottamaan kohtuuttoman kauan, se ei kuulu oikeusvaltioon. Siksi oikeudenhoidon resurssien vahvistaminen on tärkeää myös taloudellisesti haastavina aikoina. Hallitus on sitoutunut siihen, että suomalainen oikeusjärjestelmä toimii tehokkaasti ja kansalaisten luottamus siihen säilyy vahvana, Kaunistola sanoo.

Karoliina Partasen mukaan SDP tarjoaa työpaikkojen sijaan lisää julkisia menoja.
Tere Sammallahti kehuu Argentiinan presidentin "fiskaalista kahletta".
Jani Mäkelän mukaan "ilmaisuja voi aina miettiä, mitä on viisasta käyttää".
Mainos