Tukijalta irtiotto Donald Trumpista: USA:n on tehtävä kaikkensa Ukrainan hyväksi

Yhdysvaltojen presidentti on toistuvasti arvostellut Ukrainaa ja sen johtoa.
Kaikki tukijat eivät jaa Donald Trumpin Ukraina-politiikkaa. AFP / LEHTIKUVA / BRENDAN SMIALOWSKI
Kaikki tukijat eivät jaa Donald Trumpin Ukraina-politiikkaa. AFP / LEHTIKUVA / BRENDAN SMIALOWSKI

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpin pitkäaikainen tukija, edustajainhuoneen entinen puhemies Newt Gingrich ilmaisi viikonloppuna vahvan tukensa Ukrainan puolustustaistelulle. Siinä missä Trump on viime aikoina useaan otteeseen arvostellut Ukrainaa ja presidentti Volodymyr Zelenskyä, kehottaa Gingrich Yhdysvaltoja jatkamaan Ukrainan avustamista.

– Ukrainalaiset osoittavat yhä valtavaa rohkeutta puolustaessaan maataan (Vladimir) Putinin moraalittomia ja suorastaan pahoja valloituspyrkimyksiä vastaan. He ovat nyt vastustaneet Venäjän hyökkäystä neljän vuoden ja kahdeksan kuukauden ajan, ja meidän pitäisi tehdä kaikkemme auttaaksemme heitä, Gingrich kirjoitti viestipalvelu X:ssä lauantaina.

Edustajainhuoneen puhemiehenä vuosina 1995-1999 toiminut Gingrich on sukupolvensa tunnetuimpia yhdysvaltalaispoliitikkoja. Aktiivipolitiikasta vetäytynyt Gingrich on yhä näkyvä konservatiivinen kommentaattori, ja hän oli Donald Trumpin ensimmäisen presidenttiehdokkuuden varhaisia kannattajia vuonna 2016. Gingrich on sittemmin kirjoittanut useita Trumpia ylistäviä kirjoja, ja Trump nimitti viime vuonna Gingrichin Callista-vaimon suurlähettilääksi Sveitsiin.

Yhdysvaltojen ja Ukrainan välit ovat kiristyneet viime viikkoina. Trump suututti Ukrainan sallimalla pakotteista huolimatta venäläisen dieselin toimitukset, ja sittemmin hän on muun muassa vaatinut Ukrainaan uutta presidenttiä sekä jäädyttänyt kongressin jo hyväksymät Venäjä-pakotteet.

Tiedustelupalvelun arvion mukaan Iranin iskujen suunnittelu oli pitkällä.
Merialan ammattilaiset kuvailevat Mustanmeren tilannetta ennekuulumattomaksi.
Mainos