Pohjois-Satakunnassa ilmestyvä paikallislehti Kankaanpään Seutu joutui viikonloppuna ilkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi. Lehti kertoo tapauksesta verkkosivuillaan.
Paikallislehden mukaan toimituksen auton kaikki renkaat viillettiin puukolla ja auton peilit potkittiin rikki lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Lisäksi toimituksen ikkuna rikottiin heittämällä siihen tiiliskivi.
Päätoimittaja Pekka Söderlund ei tässä vaiheessa arvioi teon motiivia tai sitä, liittyykö tapaus lehden journalistiseen työhön. Hän painottaa, että toimituksen työ jatkuu normaalisti.
– Jos teolla on pyritty vaikuttamaan lehden journalistiseen työhön tai pelottelemaan toimitusta, tavoite ei tule onnistumaan. Mahdollinen häirintä tai ilkivalta ei vaikuta siihen, mitä aiheita käsittelemme tai miten teemme journalistista työtämme, Söderlund sanoo lehden sivuilla.
Tapauksesta on tehty rikosilmoitus, ja poliisi tutkii asiaa. Poliisi pyytää mahdollisia havaintoja toimituksen läheisyydestä tapahtumayöltä. Havainnot voi ilmoittaa puhelinnumeroon 0295 417 259 tai sähköpostilla vihjeet.lounais-suomi(at)poliisi.fi.
Toimittajiin kohdistuva häirintä ja uhkailu ovat nousseet viime vuosina esiin myös Suomessa. Tampereen yliopiston tutkimuksessa tutkiva journalismi, mielipidekirjoittaminen ja toimittajan näkyvyys sosiaalisessa mediassa tunnistettiin tekijöiksi, jotka lisäävät riskiä joutua häirinnän tai uhkailun kohteeksi.
Häirinnällä ja muulla ulkopuolisella painostuksella voidaan pyrkiä vaikuttamaan siihen, mitä aiheita toimitukset käsittelevät ja miten niistä uutisoidaan. Suomalaista journalismia koskevissa tutkimuksissa tällaisen vaikuttamisen on todettu voivan lisätä toimittajien kuormitusta sekä pahimmillaan synnyttää itsesensuuria ja muita työntekoa rajoittavia vaikutuksia.