Hintojen nousu kurittaa yrityksiä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

”Toiminta muuttui ennustamattomaksi” – Yle: Menestyvä yrittäjä luopui työntekijöistään

Professorin mukaan uusien yritysten perustamisaktiivisuus on Suomessa ongelma.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Joutsalainen LVI-yrittäjä Kari Kivisaari kertoo Ylelle ajaneensa yrityksensä toimintaa alas ja luopuneensa kaikista työntekijöistään. Yrityksen viimeinen työntekijä lopetti työt jouluviikolla.

– Saan irtisanoa aika monta vakuutusta ja ajaa kulut alas. Nyt koittaa yrittäjän vapaus, Kivisaari kertoo Ylelle.

Alasajoa yrittäjä mietti yrityksensä kannattavuudesta huolimatta pitkään. Vaikuttavina tekijöinä olivat korona, materiaalipula, hintojen nousu ja Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan. Päätöksen synnyttyä Kivisaari kertoi asiasta suoraan työntekijöilleen ja he saivat aikaa uusien työpaikkojen etsimiseen.

– Toiminta muuttui täysin ennustamattomaksi. Vaikka olen ostanut isoihin urakoihin aina tarvikkeet heti kuin se on mahdollista, hintojen nousu oli niin nopeaa, että katteet alkoivat huveta. Jossain vaiheessa viivan alle ei olisi jäänyt mitään, Kivisaari kertoo.

Oulun yliopiston professori Matti Muhos toteaa ongelmaksi sen, ettei työnantajayritysten määrä kasva. Yritysten perustamisaktiivisuus on Suomessa alhaista muihin pohjoismaihin verrattuna.

– Yhteiskunnassa on kannustimia olla yrittämättä ja toisaalta koulutusjärjestelmämme on rakennettu tuottamaan osaavia työntekijöitä, eikä niinkään kasvuyrittäjiä, hän sanoo Ylelle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)