Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti kutsuu opetus- ja kulttuuriministeriön uutta ohjelmaa ”käsienheilutteluksi”, joka ei ratko koulujen oikeita ongelmia.
Ministeriön lanseeraamalla ohjelmalla on tarkoitus edistää yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa kouluissa ja varhaiskasvatuksessa. Tästä löytyvässä tiedotteessa listataan kymmenen konkreettista toimea. Niistä ensimmäisessä kerrotaan henkilöstön täydennyskoulutuskokonaisuudesta ”opettajien ja kasvattajien yhdenvertaisuus-, tasa-arvo- ja rasisminvastaisen työn osaamisen lisäämiseksi”. Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) kertoi asiasta HS:n haastattelussa ja totesi muun muassa, että esimerkiksi seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin ja etnisiin vähemmistöihin kuuluvat oppilaat kokevat enemmän kiusaamista kuin muut.
Ohjelma voidaan lukea niin kutsutuksi DEI-politiikaksi (Diversity, Equity, Inclusion). Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on syyttänyt DEI:n menneen liian pitkälle ja pyrkinyt karsimaan sitä antaumuksella pois Yhdysvaltain hallinnon eri tasoilta. DEI on ollut viime aikoina vastatuulessa yritysmaailmassakin.
Tere Sammallahti toteaa Verkkouutisten Tästä on kyse -ohjelmassa (alla), että ”DEI:llä ja Wokella kuorrutettu virkamiesjargoni” ja koulujen todellisuus ovat kaksi eri asiaa.
Sammallahti huomauttaa tuntevansa paljon opettajia ja keskustelevansa heidän kanssaan säännöllisesti.
– Opettajat itse asiassa tuntuvat kärsivän aika paljon siitä, että poliitikkojen ja opetushallituksen johdolla keksitään jatkuvasti tämmöisiä sinällään hyvää tarkoittavia mekanismeja: häkkyröitä, koulutuksia, ajankäyttöä siihen tähän ja tuohon, kivaan ja kauniiseen. Mutta kukaan ei koskaan kysy opettajilta, että millä ajalla nämä toteutetaan, Sammallahti sanoo.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Opettajan päätehtävä on kansanedustajan mukaan opettaa.
– Nyt ollaan taas tekemässä yksi koulutus, johon opettajien pitäisi osallistua, hän päivittelee.
Tere Sammallahden mukaan opettajat ovat älykkäitä ja korkeasti koulutettuja alansa ammattilaisia.
– Heitä kohdellaan niin kuin he eivät olisi ikinä miettineet saati koulussa tai koulutuksessaan törmänneet mihinkään tällaisiin tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusteemoihin.
– Minusta tuntuu, että tämä on vain taas kerran ylimääräinen rasite opettajille, johon menee ylimääräistä aikaa ja ylimääräistä rahaa.
Sammallahti sanoo, että samalla unohtuvat jälleen kerran koulujen oikeat ongelmat.
– Heikot oppimistulokset, kotien huono osallistuminen lastensa arkeen, heidän ohjaaminen ja kasvattaminen ja yleisesti ottaen kaikki, mikä liittyy oppimistuloksiin – kaikki se jää taas täysin toissijaiseksi. Kun meidän koulussamme pitäisi lasten oppia lukemaan paremmin, pitäisi oppia suomen kieltä paremmin, pitäisi oppia laskemaan paremmin, pitäisi oppia luonnontieteitä paremmin ja niin edespäin. Nyt panokset laitetaan taas siihen, mikä ei oikeasti ole edes minkäänlainen ongelma.
– Aivan niin kuin opettajat eivät tietäisi, että mikä on kiusaamista ja mikä ei.
Sammallahden mielestä ohjelman linjauksissa näkyy vasemmistofeministinen ja ”woke-lahkolainen” käsitys rasismin perisynnistä ja muista ihmisessä väitetysti olevista ajatusvirheistä, jotka on kaivettava väkisin esiin ”itseruoskintaopeilla”.
LUE MYÖS:
Suomalaisprofessori USA:ssa: DEI-politiikka joutaa romukoppaan





