Tekstiviestien vastaanottamiseen tulee ensi vuonna merkittävä muutos. Asiasta kertoo Ilta-Sanomat.
Uudistuksen jälkeen vain rekisteröityneet lähettäjät voivat lähettää tekstiviestejä yrityksen tai muun organisaation nimellä. Rekisteröinnistä vastaa liikenne- ja viestintävirasto Traficom. Kaikkien muiden lähettämät viestit varustetaan ”Tuntematon” -merkinnällä.
Muutoksen on tarkoitus tulla voimaan ensi vuoden toukokuussa. Sen tarkoituksena on torjua lisääntyneitä huijauksia. Suomessa on viime aikoina ollut runsaasti liikkeellä huijaustekstiviestejä, joita on valheellisesti lähetetty tunnettujen toimijoiden nimissä. Uudistuksen myötä tällaisten viestien lähettäminen vaikeutuu.
Uudistus koskettaa vain yrityksiä ja organisaatioita. Yksityishenkilöiden puhelinliittymistä lähetetyt tekstiviestit kulkevat samalla tavalla kuin aiemminkin.
Traficom ylläpitää listaa rekisteröidyistä tekstiviestien eli SMS-viestien lähettäjistä. Lista on nähtävissä täältä. Yritykset ja organisaatiot ovat voineet jo aiemmin suojata nimensä niin, etteivät muut tahot voi käyttää niitä lähettämissään viesteissä.
Artikkelia muokattu 4.12.2025 kello 9.08: Lisätty tarkennus, että yritykset ovat voineet jo aiemmin estää nimensä käyttämisen muiden tahojen lähettämissä tekstiviesteissä. Keväällä voimaan astuva muutos on tiukennus väärinkäytösten estoon.





