TE: Yrityksiä ajautuu konkurssiin yhä enemmän – ongelmissa etenkin pienyritykset

Konkurssien määrä on suurimmillaan 25 vuoteen.
Konkurssien määrä on lisääntynyt. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS
Konkurssien määrä on lisääntynyt. LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS

Konkurssien määrä on kasvanut merkittävästi aikaisempiin vuosiin verrattuna, uutisoi Talouselämä.

Luotonhallintapalvelujen tarjoaja Intrumin mukaan konkursseja oli marraskuunlopussa käräjäoikeuksissa vireillä 600 kappaletta enemmän kuin vuonna 2022. Vuonna 2022 konkurssiin ajautui Tilastokeskuksen mukaan yhteensä 2 656 yritystä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Konkurssien määrä on nyt siis pahimmillaan 25 vuoteen.

Intrumin kaupallisen johtajan Juha Iskalan mukaan konkurssien määrän lisääntymisen takana on koronapandemia, joka kulutti etenkin pienyritysten rahavaroja. Tämä yhdistettynä kustannustason ja korkojen nousuun on ollut monelle yritykselle myrkkyä.

– Korkotason pysytellessä korkealla myös konkurssien määrä säilynee edelleen korkealla tasolla. Jos Euroopan keskuspankki päättää alkaa laskea ohjauskorkojaan, voi yritysten tilanne helpottua, Iskala arvelee.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pientä valonpilkahdusta on nähtävissä maksuviiveiden määrässä. Vuoteen 2022 verrattuna maksuviiveiden määrä laski vuoden 2023 viimeisellä vuosineljänneksellä 5,6 prosenttia. Nyt maksuviiveitä on noin 17 400 yrityksellä eli viidellä prosentilla kaikista yrityksistä.

Erityisesti maksuviiveet korostuvat majoitus-, ravitsemis- ja rakennusalalla, jotka ovat herkkiä suhdanteille. Myös pienten yritysten määrä korostuu tilastoissa.

– Tutkimuksemme mukaan 55 prosenttia pienyrityksistä haluaisi hallita maksuviiveitä paremmin, mutta osaamisen ja resurssien puute vaikeuttaa asiaa, Iskala kertoo.

Venäjän talous jakautuu yhä selvemmin sotataloudesta hyötyviin ja markkinaehtoista kasvua hakeviin yrityksiin.
Työministeri Matias Marttinen kollegoineen kehottaa Eurooppaa sääntelyn purkuun.
Kelan pääjohtaja painottaa, ettei pelkkä työnhaun velvoite riitä ongelmien ratkaisuun.
Mainos