TE: Virolainen taistelurobotti evakuoi haavoittuneita Ukrainassa

Ajoneuvoa testattiin ensimmäistä kertaa sotaharjoituksessa Liettuassa.
Ukrainan poliisi tutkii tuhoutunutta autoa Kiovan keskustassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / SERGEI SUPINSKY
Ukrainan poliisi tutkii tuhoutunutta autoa Kiovan keskustassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / SERGEI SUPINSKY

Virolaisia taistelurobotteja on toimitettu Ukrainan armeijalle auttamaan haavoittuneiden sotilaiden evakuoinnissa, kertoo Talouselämä.

Ajoneuvo on nimeltään Tracked Hybrid Modular Infantry Systems (THeMIS). Se toimii etäohjauksella ja sen liikuttamiseen tarvitaan järjestelmän tunteva sotilas.

Virolaisen Milrem Roboticsin valmistama ajoneuvo voidaan varustaa kevyillä tai raskailla konekivääreillä, 40 millimetrin kranaatinheittimillä, 30 millimetrin konetykeillä sekä myös panssarintorjuntaohjuksilla.

Taistelurobottia testattiin ensimmäistä kertaa sotaharjoituksessa Liettuassa. Viron puolustusvoimat on käyttänyt ajoneuvoa aiemmin kuljetustehtävissä Malissa.

Valkoisen talon toimet ovat mahdollistaneet Kremlin sotakassan kasvun.
Venäjä saattaa julistaa yleisen liikekannallepanon hyökätäkseen entistä voimakkaammin Ukrainaan tai Baltian maihin.
Puolustaja pyrkii kehittämään, massatuottamaan ja ottamaan käyttöön uuden sukupolven torjuntadrooneja.
Mainos